Verzió (Emberi jogi dokumentumfilm-fesztivál - december 2-5. Toldi mozi)

  • 2004. december 2.

Film

A Nyílt Társadalom Archívum (OSA), a Közép-európai Egyetem társ-intézménye szervezésében 23 ország 40, nemrégiben készült filmjét mutatják be. A fesztivál alapvetõ célja, hogy több szempontból és kritikusan tárja elénk a világot, annak sokféleségét és változásait; elõmozdítsa a kultúrák és az emberek közti megértést, ráirányítsa a figyelmet az emberi jogokra és a multikulturális értékekre, hogy a helyi és globális ügyek iránti felelõsségérzet megerõsödjék. A Verzió 2004-es programjában kiemelt szerepet kapnak a világ különbözõ pontjain élõ romák kultúráját, hagyományait, életkörülményeit megörökítõ filmek.

A vetítések után beszélgetések lesznek a filmkészítõk és a témákat, helyszíneket jól ismerõ újságírók, szociológusok, civil szervezetek tagjai, történészek, közírók részvételével.

A filmek angol feliratosak, magyar hangalámondással.

A fesztivált december 2-án, 20 órakor nyitja meg Göncz Árpád, a Verzió fõvédnöke.

Kedves Barátaink!

Néhány évvel ezelõtt Prágában egy fiatalember, Igor Blazevic, aki a háborús Jugoszláviából menekült a cseh fõvárosba, elhatározta, hogy fesztivált rendez emberi jogi dokumentumfilmekbõl. Az ismerõsei legyintettek: "Ugyan, ki volna kíváncsi 20, 40, 60 perces filmekre, amelyek mind arról szólnak, hogyan gyötörnek, hogyan aláznak meg embereket a világ különbözõ országaiban?" A fiatalember azonban nem hagyta magát. Filmesek, politikusok támogatását szerezte meg, mellé álltak az egykori Charta mozgalom nagy öregjei, élükön Václav Havellal, és a lehetetlennek tetszõ vállalkozás diadalmaskodott. One World - így hívják a fesztivált, amelynek hatodik éve Prága legelõkelõbb mozijai adnak otthont. A közönség pedig megtölti a vetítõtermeket, az iskolákban One World klubok alakulnak, a gyerekek döbbenten nézik, mik történhetnek közeli és távoli országokban vagy éppen a saját házuk táján, a tanárok pedig elmagyarázzák nekik, hol történik, miért történik az, amit a vásznon látnak.

A példa ragadósnak bizonyult. A Közép-európai Egyetem Nyílt Társadalom Archívumának munkatársai elhatározták, hogy Budapesten is megrendezik az emberi jogi témájú dokumentumfilmek fesztiválját. Úgy határoztak, hogy a fesztivál címével is felelnek Prágának. A One World - Egy a világ - címre Verzió lett a válasz. Terveiket kezdetben mifelénk is sokan álmodozásnak tekintették. Aztán egyszerre mégis együtt volt negyven film kéttucatnyi országból, a Toldi mozi pedig helyet biztosított a rendezvénynek.

Mi, alulírottak megtiszteltetésnek éreztük, hogy a kezdeményezõk felkértek a fesztivál védnökségére. Belepillantva a bemutatni tervezett filmek listájába, azt érzékeltük, hogy ezek a dokumentumfilmek a képek nyelvén arról szólnak, amivel a távoli országokról szóló hírekben és a saját közvetlen tapasztalatainkban vagy emlékeinkben újra meg újra találkozunk: hatalmaskodással és megaláztatással, a gyilkolás kegyetlen gépeze-tével és a fennmaradásért vívott küzdelemmel. Az egyik történetet a fundamentalista Iránban vették filmre, ahol a vallási kisebbségeknek kirekesztés az osztályrészük. A másikat a demokratikus Németországban, ahonnan évek óta letelepedett menekülteket toloncolnak ki bürokratikus kíméletlenséggel. A harmadik a szédületesen fejlõdõ Kínáról szól, ahol ma is ezrével hajtanak végre halálos ítéleteket. A negyedik Magyarországról, a köztünk élõ hajléktalanokról. Az ötödik halomra gyilkolt kambodzsai parasztokról, a vörös khmer áldozatairól. A hatodik romákról, akiket szlovák nácik hurcoltak kényszermunkára.

Az emberi jogokról sokan beszélnek. De kevesen vannak, akik nyomon követik a jogaikban megsértettek, a jog nélküliek mindennapjait. A fesztiválon bemutatandó filmek alkotói ezt tették meg.

Kedves Barátaink!

Rajtunk, Önökön, rajtatok is múlik, hogy a Verzió hagyományt teremt-e. Jöjjenek, gyertek el 2004. december 2-5. között a Toldi moziba (1054 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 36-38.). 2-án este, 8 órakor Göncz Árpád volt köztársasági elnök úr ünnepi köszöntõje nyitja meg a fesztivált. Gyertek el, mert a jogsértések, bárhol történnek, minket is sértenek. Gyertek el, mert a jogsértéseknek rengeteg verziója van ugyan, de mind itt történnek, a mi egyetlen világunkban.

Jancsó Miklós filmrendezõ

Kõszeg Ferenc, a Magyar Helsinki Bizottság elnöke

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.