Videó

Újra hajt a hentesné

Vadászjelenetek Alsó-Bajorországban

  • B. E.
  • 1996. augusztus 29.

Film

Idilli falucskában, erdők, hegyek között folyik a körvadászat, valahol a Bajor-Alpokban. Ott csörtet mindenki, a gyermekektől az invalidusokig, a falusi nép hagyományos termelőeszközeire kapva, ásó, kapa, vasvilla, a derék nyugdíjas arról ábrándozik, hogy ő ejti majd el a vadat, és méhkasokat vesz az árából. Nincs is szebb, mint az álom egy méhesről.

Csakhogy a jámbor falusi nép emberre megy. Azon nyomban megindul a hajtás, ahogy a homoszexuális Abram rövid börtönbüntetése után hazatér a szülőfalujába. Sem áldott jó természete, sem ügyes keze nem segíthet rajta.

Az első képeken legszebbik arcát mutatja felénk a lakosság. Ülnek a vasárnapi misén, templomi áhítatban és ünneplőben, buta, sötét tekintettel. Szellemi vezetőjük a hentesné, neki van a legnagyobb pofája, rossz arcú és még rosszabb indulatú, már-már démoni figura, belőle szól a falu nyelve, az erény, a törvény és az ítélet.

Közben a népek élik mindennapi életüket, dolgoznak a földeken, etetik a jószágot, disznót vágnak, verik a gyereket. A nehéz testi munka mellett jólesik egy kis altesti tréfa a mások - mindig a mások - rovására, s az előző menet áldozata siet beállni a kórusba, ha akad valaki, aki még nála is másabb. Egy ilyen fojtóan zárt közösségbe úgy kell a deviáns, falu bolondja, kurvája, vendégmunkása, mint egy falat kenyér, és jönnie kell egy megváltónak, hogy magára vegye a népet emésztő gyűlöletet.

A negatív megváltástörténet nagyot szólt a maga idejében, viszont megtanultuk már, hogy a régi filmélményeknek többnyire nem tesz jót a felmelegítés. A publicisztikai izgalom múltán minek most nekünk egy fekete-fehér meleg film? De Fleischmann darabját nem a rázós téma tette naggyá. A Vadászjelenetek mesterien felépített film, hiteles szituációkkal, figurákkal és nyelvvel - a forgatókönyv a főszerepet játszó Martin Sperr színművéből készült -, és szinte tapintható benne a feszültség, amely a templomi ájtatosságtól az embervadászatig vezet. Alsó-Bajorország egyébként Felső-Ausztriával határos, sramli és jódli vidám hangjait verik oda-vissza a hegyek. Thomas Bernhard mesélte, hogy a bajor hentesnének két nővére is él odaát, mindkettő fogadót vezet.

Jagdszenen aus Niederbayern - fekete-fehér német, 1969. Rendezte: Peter Fleischmann; fényképezte: Alain Derobe; szereplők: Martin Sperr, Angela Winkler, Hanna Schygulla. Videón forgalmazza az Odeon.

 

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.