kertész lesek

A Platán, Tatán

  • kertész lesek
  • 2012. június 17.

Gasztro

Tatára érkezve meseország tárul elénk. De nem a Grimmek mélységes kútja, még csak nem is Walt Disney mosolyvágóhídja, hanem a hetvenkedő (értsd: 1970-es évekbeli) modern tanmesevilág, például "A világhíres Dobozváros", ahol Dani, a darus és Tibi, a taxis keveredik hétköznapi, mégis csodálatos kalandokba.

A kedves kisváros első látványossága a kockaházakból álló szellős lakótelep. Emberibbnek tűnik, mint Békásmegyer vagy a Havanna, de azért tudjuk jól: ilyen épületeket ember nem épít, csak házgyár.

A szupermarket mellett lőtték ki a nyilat Hotel és Restaurant felirattal; talán egykori munkásszállásra vagy SZOT-üdülőbe érkezünk, de egy túrót. A bal kanyar után elfogynak a házak, s egyszer csak egy másik - immár hagyományos - meseországba érkezünk. Feltárul előttünk a város két nevezetessége, a tó meg a vár, előtte a jelzett étterem, terasszal és belső kerttel - tényleg festői. Ilyen szép helyet eddig csak brazil szappanoperákban láttunk, akkor is csak vetítették a hősök mögé.

A kiszolgálásra és a választékra sem lehet panaszunk. Az elegáns, háromnyelvű étlapon a hazai ízeket kis trikolórral jelölték. Az elsőnek választott sonkachipses zöldborsó-kapucsínó (790 Ft) természetesen nem tartozik ezek közé. Ettől persze még lehet kiváló, mint ahogy az is. Ha nagyon kukacoskodunk, kissé sósnak mondanánk a sonkát. De mivel a tejszínes borsó kimondottan édes, az lehet a probléma, hogy levesünket az "alkímiai menyegzőnél" korábban fogyasztottuk el. A pirított királyrákkal és csípős paradicsommal feladott szalagtészta, a linguine (2690 Ft) valamiért - sejtelmünk sincs, hogy miért - nem kaphatja meg az öt csillagot. Soha ne együnk rosszabbat, de valami apróság hiányzik, hogy tökéletes legyen. A harcsapaprikást túrógaluskával (2890 Ft) ízlésesen tálalták, de nem csak ezért szerettük. Remek ötlet, hogy a köret könnyed gombócka, nem tonnás csusza, és mivel a halról sem Alekszejev súlyemelő téli reggelije jut az eszünkbe, azt kell mondanunk, ilyen könnyű (és nem könnyűnek talált) paprikást még soha nem ettünk. Levezetésnek a cukrászpultból választunk egy Platán krémest (240 Ft), ami ugyanolyan, mint a "rendes" krémes, csak finomabb.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.