étel, hordó

Alibi

  • ételhordó
  • 2012. március 24.

Gasztro

Egy nappal a diáktüntetés után érkezünk a helyszínre, az Egyetem tér nyugodtabb nem is lehetne. Járókelő alig, a félig "sétáló" Kecskeméti utca napsütötte díszburkolatán szikrázik a maradék hó. E késő téli romantikát legfeljebb a jeges széllökések árnyékolják, ám nincs baj, hiszen vendéglátóhelyek serege kínál biztonságos védelmet.

Mind közül a legkisebbre, egyúttal a legfeltűnőbbre esik a választásunk. Az Alibi bejáratát az 1920-as évek divatjának hódoló végzet asszonya díszíti - rögtön két példányban. Ha nem lenne a nő kezében kávéscsésze, akkor is sejtenénk, hogy "café"-val van dolgunk, pláne odabent, ahol a hosszúkás teret egy hatalmas kávéfőző gép uralja. A dekorációk közül említést érdemel még számtalan palack bor és egy rakás különféle pörkölt kávé, no meg az 1975-ös Mokép-plakát, ami Jean-Paul Belmondo A javíthatatlan című filmjét hirdeti. A humorforrásnál állók erre mondanák: "marhára párizsi".

Az étlapon kevés, ám annál izgalmasabb dolgot látni, hiszen például egy burgonyakrémlevesnek (1190 Ft) is más a "húzása", ha nem a szokásos belevalókkal, hanem kínai eredetű fafüle gombával bélelik. Tudjuk persze, hogy van, aki forrón, de azért ennyire mégsem! Az egyébként derekas mennyiség hőfoka miatt az ízeket alig érezni, ami pedig a fafülét illeti, leginkább a kukoricát juttatja eszünkbe. A csokis sült nyúl (2390 Ft) viszont bármit, csak nem valamiféle főételt. Pedig egyértelmű, hogy a sült gesztenyével, párolt káposztával és knédlivel szervírozott ínyencséget szánják a nap fénypontjának. Azonban a csontokat is bőséggel tartalmazó csemege és a mellékelt hozzávalók legfeljebb külön-külön értékelhetők - egység helyett kétség, sőt kétségbeesés, mivel csak öncélú "szólókat" észlelünk. A csokis nyúl, akár a húsvéti névrokon, túlságosan sűrű, hogy azt ne mondjuk, émelyítő. Szerencsére az almás pite (690 Ft) hagyományosabb már nem is lehetne, ami valóban örömteli pillanat - eddigi tapasztalataink után lesülne a képünkről a bőr, ha épp a kreativitást hiányolnánk belőle.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.