étel, hordó

Christine Café

  • ételhordó
  • 2020. április 19.

Gasztro

Kapásból két híres helyet tudunk mondani a szentendrei Duna-parton: a legalább 40 éves Barlangot és a Görög Kancsót, mely annál is régebben, egészen pontosan 1961 óta próbál a maga módján a közönség kedvében járni. A kettő közül csak az utóbbi mondható turistacsapdának, de ez sem jelent már régóta egyeduralmat. Ma már szinte az egész belvárosi partszakasz változatos vendéglátóhelyekkel van tele: lángosozó, kávézó, kiülős, beülős, amit csak el lehet képzelni. Például a Görög Kancsó közvetlen szomszédságában lévő Christine kávéháznak mondja magát (pontosabban „café”-nak), de elég egy pillantást vetni a személyzetre vagy az étlapra, hogy egyértelművé váljon az éttermi örömök dominanciája.

És a panorámáé.

A csípős, hideg téli estén is ki lehet ülni, sőt a felszolgáló szerint a kandallóval fűtött, üvegezett teraszon melegebb is van, mint bent, az étteremben. Igaz, hogy este hétkor nem látni sokat a Duna-partból, de az ablakkeretre aggatott izzósorok is kellemes hangulatot sugároznak, nem beszélve a kandalló lángjáról… De az sem akármilyen kedvcsináló, hogy az étlap beharangozója szerint „az évszakokat hűen követő ízkombinációkkal” változtatják ételsoraikat, miközben „az állandó kedvenc és kedvelt” ételeik „visszamosolyognak a szakácsművészetre is éhes” vendégekre.

Azt nem tudnánk megmondani, hogy március elején még a téli vagy már a tavaszi ízkombinációk érvényesülnek, de nem is fontos. A fokhagymakrémleves tortillachipsszel (1190 Ft) olyan rendhagyó fogás, amelynek kevésbé az alapanyagokon, inkább a jó arányérzéken múlik a sikere. Az itteniről elmondható, hogy jobb az országos átlagnál, noha kevésbé táplál, inkább melegít. A grillezett camembert diós salátával (2890 Ft) sokkal jobb annál, mint amit a neve alapján gondolnánk. A sajtot nem tette tönkre a sütő, a saláta frissnek tűnik, az összhatás pedig kellemes. Ha részenként vizsgáljuk a kacsamájjal töltött, pankómorzsás csirkemellet (3390 Ft; képünkön), nyilván a kiegyensúlyozottság lenne a legjobb szó. De vajon akkor is ez a legjobb kifejezés, ha a csirke ízetlen, a morzsa pedig száraz? Ha a máj világbajnok, a rizs pedig Japánban sem vallana szégyent? Ha barackbefőttet is adnak mellé? Úgyhogy maradjunk inkább abban, hogy a túrógombóc (1390 Ft) jóval ki­egyensúlyozottabb.

 

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.