kertész lesek

Da Caterina – Budaörs

  • kertész lesek
  • 2017. augusztus 6.

Gasztro

Elsőre egyszerűnek tűnt, hogy a leggazdagabb magyar településen üljünk be valahová ebédelni. Három helyet néztünk ki, mindhárommal felsültünk. Az első címen egy romos ház, a másodikon „eladó” feliratú tábla, a harmadiknál meg azt mondta a pincér, hogy elromlott a fritőz, ezért most csak egytál­ételük van: „hozhatok sertés- vagy marhapörköltet”. Minden bizonnyal könnyebben viseltük volna a megpróbáltatásokat, ha nincs 36 fok meleg, és a helyismeret hiányából fakadó parkolóhely-keresésünkkel nem kergetjük őrületbe a környékbeli autósokat.

Olasz étterem nem volt a listánkon – miért lett volna? –, a Budapesti út 108. alatt található Da Caterina egyszerűen az utunkba esett, amikor feladva a reményt elindultunk hazafelé. Úgy tűnik, egy átlagos családi házat alakítottak át, szerencsére néhány asztalos, árnyas kis kerthelyiségre is futotta; máskor ekkora helyet használnak kocsibeállónak.

Nem voltak illúzióink. A számos hazai példa nyomán azt hittük, hogy a választék itt is minestrone és paradicsomlevesekből, néhány tésztából és salátából, illetve mintegy 200 különböző pizzából áll. Nagy tévedés volt.

A pizzás vonalat az előétellel pipáljuk ki. A tonhalas és szardíniás és koktélrákos bruschettából (1990 Ft) világosan kiderül, hogy nagyszerű pizzatészta készül (kemence a kertben!) a rávalók közül viszont csak a szardellát emelnénk ki, a tonhal elmegy, a rák „gépi”. A szezonális eperlevest (990 Ft) inkább a szörp kategóriában indítanánk, de annak tökéletes. A grillezett vadlazacsteaknél (2990 Ft) csak az igyekezet díjazható: ügyesen és lelkiismeretesen készült, a hozzávaló mézes-narancsos szósz is remek, csak hát az alapanyag… Nagy kár, hogy nem lehet minden jó szándékú étterem végébe folyót telepíteni. Viszont a roston sült csirkével (1990 Ft) pont fordított a helyzet: a kiváló húst nagyon lerontja a sűrű sajtszósz.

Noha egy desszertet a levessel tulajdonképpen elintéztünk, a karamellás panna cottára (790 Ft) jut még idő. Rég ettünk ilyen jó pudingot.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”