étel, hordó

Fenyőgyöngye

  • ételhordó
  • 2022. március 16.

Gasztro

Fenyőgyöngye vendéglő, Buda

Minden természetbarát tudja, hogy a Hármashatár-hegy (és sok egyéb kirándulóhely) a Fenyőgyöngye felől közelíthető meg, ám azt talán kevesebben tudják, hogy az elnevezés vendéglátóipari eredetű, és még százéves sincs. „Csupán” 1935 óta működik itt (a pontos cím: III., Szépvölgyi út 155.) a Fenyőgyöngye vendéglő, de miután az 1953-ban létesült buszvégállomás is ezt a nevet kapta, már-már földrajzi fogalommá vált. Azt nem mondhatnánk, hogy a vendéglő nyitása óta eltelt 87 évben ne lettek volna változások, ám három évet leszámítva – miután 1944-ben a németek felrobbantották, az újjáépített étterem pedig 1947-ben nyitott ki ismét – folyamatosnak mondható a működése.

A színvonal kevésbé. Legalábbis erre utal az a „tényfeltáró” riport 1962-ből, amelyben a Magyar Nemzet újságírója népi ellenőröket kísért el éttermi portyájukra. „A Hármashatár-hegyen a romantikus fekvésű Erdei lak vendéglőben az ellenőrzés mindent a legnagyobb rendben talált. Nem hiányzott az italból, megvolt a kellő szesztartalma is, a számla körül sem akadt kifogásolni való. Telt ház volt nem sokkal feljebb, a Fenyőgyöngye kertvendéglőben, ahová a friss levegőre áhítozó pestieket a Nemzeti Színháztól közvetlen autóbuszjárat szállítja” – írja a szerző, hozzátéve, hogy a kirándulók a levegőben nem is csalódtak. „A másodosztályú besorolású vendéglő evőeszközeiben azonban annál inkább, mert oxidált, görbe, piszkos alumínium evőeszköz nem való a Fenyőgyöngye asztalára” – így a folytatás.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”