étel, hordó

Hachapuri

  • ételhordó
  • 2018. február 25.

Gasztro

Négy éve fedeztük fel az Andrássy út elején található grúz éttermet, akkor egy életre megjegyeztük, hogy ugyan a névadó a pizzára adott kaukázusi válasznak tűnik, de a tésztájába kevert sajtnak és túrónak köszönhetően jóval több annál. „Nincs felszolgálás, a pulthoz kell fáradni (…) kártyát adnak meg egy jelzőkészüléket” – írtuk akkor (Étel, hordó, Magyar Narancs, 2014. április 17.), de ma már ezt olvashatjuk honlapjukon: „Az első fine dining grúz étterem Budapest szívében, mely legjobban képviseli az autentikus kaukázusi gasztronómiát modern és hangulatos berendezésével.”

Azért a hangulatos berendezésnél jobban izgatott, hogy ehhez hasonló (igencsak nagyképű) arculatváltással még nem álltak elő a hazai vendéglátásban, és valószínűleg a nemzetközi pályán sem gyakori az ilyesmi. Olyat persze nem is egyszer láttunk, hogy egy valaha menő hely önkiszolgálóvá változott, vagy az egykori luxusszálloda nyomott árú svédasztallal csalogat, de itt épp az ellenkezőjéről van szó… Már csak az a kérdés, az utóbbi évek mindenféle csillagai, szakácssapkái és Oscar-díjai ellenére érdemes-e Magyarországon komolyan venni a „fine dining” kifejezést.

Nos, a Hachapuri arra bizonyíték, hogy nem. Való igaz, hogy rá sem lehet ismerni a korábbi helyre, kifogástalan a szerviz, nívós a berendezés, és a teríték sem a szokásos IKEA-eszcájg, azonban a felszolgált ételek nyomán nem jutnak eszünkbe eposzi jelzők, és díjátadót sem akarunk rendezni. Nem arról van szó, hogy a két ún. degusztációs menüvel különösebb bajunk lett volna. A csirke-, padlizsán- és marhapörkölttel, diószószos kacsával, uborkasalátával és rizzsel felálló terüljasztalkám (4150 Ft) minden eleme vállalható (lásd képünk), de nem több, mint egy nagyjából négycsillagos közel-keleti étterem átlagos felhozatala. Szó szerint ugyanezt mondhatjuk a vega változatról is (3750 Ft), ami a már ismerős padlizsánpörkölt és uborkasaláta mellett padlizsánsalátát, illetve gomba- és babfőzeléket tartalmaz. Szóval, minden nagyon szép és jó, de a különleges ízek teljesen ugyanolyanok, mint négy éve, amikor szó sem volt fine diningról.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.