chili&vanília

Hanukára fánkot

Gasztro

Vasárnap este, Tel-Aviv. A Miznon, Eyal Shani izraeli sztárséf népszerű helye tele van, mint mindig. A néhány évvel ezelőtt nyitott gourmet gyorsétterem pitákra specializálódott, amiket különlegesen finom alapanyagokkal töltenek meg: fűszeres csirkemájjal, fokhagymás garnélával, báránysülttel vagy éppenséggel grillezett karfiollal. Utóbbi a Miznon ikonikus fogása: a karfiolt egészben megsütik, majd papíron tálalják, tahinivel, paradicsomszósszal, csilivel, joghurttal. Szenzációs ízű és igen látványos. A koncepció annyira sikeres, hogy tavaly Párizsban is nyílt egy fiók, de­cem­berben pedig Bécsben indulnak. Ez a vasárnap kissé eltér a megszokottól. Mindenütt, az egész városban, itt is meggyújtották az első gyertyát. A hanukijának, vagyis a hanukai gyertyatartónak kilenc ága van: nyolc normál gyertyatartó és egy ún. „szolga”, amellyel meggyújtják a nyolc ágat. A fény ünnepe talán a zsidó vallás legismertebbje, a makkabeusoknak a szíriai görögök feletti győzelmére, valamint a nyolc napon át égő mécses csodájára emlékezik. Utóbbi miatt szokás ilyenkor bő olajban sült ételeket: tócsnit, fánkot fogyasztani. A Miznonban vacsorázó gyerekek is azt kapnak ajándékba, persze hagyományos, lekvárral töltött változatot. Énekszó zeng a máskor trendi popzenétől hangos bisztróban, mindenki a gyertyagyújtást ünnepli. A hanuka idén december 14-ig tart, addig süssenek fánkot, akár az alább ajánlott csörögét. Tésztájával könnyű dolgozni, különlegessége az átbújtatott, csavart formájában rejlik, sárgabaracklekvárral a legfinomabb.

 

Klasszikus csörögefánk

Hozzávalók (kb. 30 darabhoz)

 

300 g liszt

30 g porcukor

120 ml tejföl

4 tojássárgája

50 ml rum

60 g olvasztott vaj

 

sütéshez: napraforgóolaj

tálaláshoz: 100 g porcukor, ½ rúd vanília
magjaival elkeverve, sárgabaracklekvár

 

1. Egy nagy tálba tesszük a lisztet, elkeverjük a sóval és a porcukorral. A közepébe mélyedést formázunk, és hozzáadjuk a tejfölt, a tojások sárgáját, a rumot és az olvasztott vajat.

2. Elektromos kézikeverővel (vagy robotgép dagasztókarjával) összekeverjük, és néhány percig dagasztjuk. Elasztikus, fényes, homogén tésztát kell kapnunk. 30 percig letakarva pihentetjük.

3. Lisztezett gyúródeszkán kb. 3 mm vékonyra nyújtjuk a tésztát, majd 8×3 cm-es téglalapokat vágunk. Mindegyik lap közepébe hosszant egy kb. 2 cm-es bevágást teszünk, és ezen a résen átbújtatjuk az egyik végét.

4. Felhevítjük az olajat, és a fánkokat oldalanként kb. 1-1 perc alatt aranyszínűre sütjük. Konyhai papírtörlőn leitatjuk, majd még melegen, vaníliás porcukorba forgatjuk. Sárgabaracklekvárral tálaljuk.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.