kertész lesek

Hasmester/Budakalász

  • ételhordó
  • 2012. június 10.

Gasztro

Jeles nap volt Budakalász történetében 2010. június 18. Lakitelek és Pesthidegkút után az egykori népiskolával szemközt, a Budai úton is leleplezték Búza Barna szobrászművész Klebelsberg Kunóról készült mellszobrát.

Az avatóünnepségen mások mellett Jókai Anna írónő mondott beszédet, aki - ahogy azt az illetékes minisztérium közleményéből megtudhatjuk - "párhuzamot vont a grófnak született, ám előjogaival soha nem büszkélkedő, azzal vissza soha nem élő tudománypolitikust körülvevő társadalmi helyzet és a jelenlegi közállapotok között". Jókai Anna azt üzente, hogy "rengeteget tanulhatunk a nagy elődtől, aki ugyanúgy a romokon építkezett, mint ahogy most is az iskolarendszer alapjaiban történő megreformálása áll előttünk".

Lassan két év telt el azóta, de felesleges azon rágódnunk, hogy Klebelsberg mit szólna az iskolarendszer mostani, "alapjaiban történő megreformálásához", inkább a mellszobor mögé pillantunk. Éttermet látni a szépen felújított parasztházban, ráadásul árnyas kerthelyisége van. A nem különösebben felkavaró bronzportré (másolat?) megtekintése után ugyan hova mennénk?

De vannak rossz előjelek. A Hasmester névről az oly sokszor kritizált mennyiségi konyha ugrik be, ami olyan, mint a lakodalmas rock, szeretik a népek, de minden ízében vacak. Meg aztán az "alcím" - pizzéria vendéglő - sem a legszerencsésebb.

De mit számít ez, ha ragyog a nap, a kert viszont árnyas és szellős? Ilyenkor a műanyag ülések sem fájnak annyira, ráadásul azt látjuk, hogy a választék nem csak a "szokásos + pizzákra" szűkül (szokásosnak a rántott sajt, a kijevi pulykamell és a somlói galuska tekinthető), van itt számos érdekesség, és igen szolid áron.

Például a bableves csülökkel (750 Ft), ami nem is attól érdekes, hogy jó sűrű, és nem spóroltak ki belőle semmit. Cipóban tálalják, mint hagymalevest, így akár egytálételként is tekinthetünk rá. Átlagon felüli, csak hát pékáru nélkül is több a soknál. A májgombócleves (490 Ft) viszont már normális adag, és szintén kiváló: megfelelő állagú töltelék, aranyló medence, ízletes zöldségek. Klassz.

A nagy örömöt mégsem ezek a levesek, hanem a gyanús éttermi fogások bajnokságának sztárja, a sertésborda (riválisok: Brassói AP, Hortobágyi HP, Tárkonyos RL) okozza. A tormás tarjával töltött hús (1350 Ft) nemcsak szó szerint frissen sült, de a megszokott csontos/rágós/gyanús elemekkel ellentétben remek állapotú darab, a füstölt és szúrós töltelék pedig pompás kiegészítőnek bizonyul. A sikeren felbuzdulva rendelünk egy túrógombócot is (600 Ft), ami szintén az öngyilkossági kísérlet szinonimája a hazai vendéglátóhelyeken. De lássatok csodát, evvel sincs semmi baj. Hacsak az nem, hogy három hamvas és könnyed gombócból szokásunk ellenére repetát is elfogadnánk.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.