étel, hordó

Hauer

  • ételhordó
  • 2019. november 10.

Gasztro

A magyar vendéglátás egyik leghosszabb és legváltozatosabb története a Hauer cukrászdáé. Már a névadást drámai fordulat előzte meg, 1890-ben a Rákóczi (akkor: Kerepesi) út 49. alatt Kazilek Nándor nyitott cukrászdát, de ő hat évvel később elhalálozott. Özvegye hamarosan hozzáment Hauer Rezsőhöz, aki szintén cukrász volt. Ő előbb a főnöki szerepkört vette át, 1899-ben pedig a nevére is vette az akkor inkább külvárosinak mondható helyiséget. Hauer nemcsak cukrászként, üzletemberként is odatette magát, hisz’ már 1901-ben kibővítette cukrászdáját, s a legkorszerűbb gépeket szerezte be, a tízes évektől pedig csokoládé- és bonbongyártásra is berendezkedett, így hát a Hauer név rövid idő alatt fogalommá vált a hazai édesiparban. De Hauer Rezső azt is megélte, hogy cukrászdáját államosítsák, és az a Cukrászipari Vállalat tulajdonává váljon, mivel 1951-ben halt meg, 86 évesen.

A helyet a szocializmus éveiben – 1956–1970 között – Erkel cukrászdának is nevezték, de senkinek nem jutott volna eszébe bezárni. Erre csak a rendszerváltás után került sor, 1991-ben. A Hauer több mint tíz év szünet után nyitott újra, közben két Hauer Rezső is felbukkant a színen (bővebben: Tortacsata, Magyar Narancs, 2001. április 5.), és azóta is többször változott a tulajdonos.

A Hauer jelen formájában két éve működik, de az árlapon már nemcsak torták meg kávék vannak, éttermi fogások is, vélhetően a külföldi közönség igényeihez igazodva, de sok minden nem kapható. Ötféle főétel közül választhatunk, ám a gulyásleves (1500 Ft) mellett nincs is választási lehetőség. Kissé sótlan, az árához képest a mérete sem mondható óriásnak, viszont a benne lévő kevéske hús szinte kifogástalan, és az összhatás sem vészes annyira; tapasztalataink szerint így is fényévekkel előzi meg a turistalehúzós helyek gulyásait. Hasonlókat mondhatunk a magyaros szűzérméről is (2900 Ft), amihez lecsót és sült krumplit adnak, bár az utóbbi szerencsére teljesen más, mint amit ugyanígy neveznek strandon, gyorsétteremben. A lecsó kellemes, a hús lehetne ropogósabb, de egészében véve egyáltalán nem rossz.

A Hauerben a desszert szónak nincs értelme, két szó szerint neves tortát, a Dobost meg a Rigó Jancsit (890-890 Ft) választunk, de nem az étlapról, hanem a vitrinből. Csak a legjobbakat mondhatjuk róluk, bár ezzel csak azok értenének egyet, akik még nem számoltak le hagyományos torták keltette illúziókkal, és akiknek ma is összefut a nyál a szájában, ha meghallják a Jaj de jó a habos sütemény... kezdetű dalt.

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.