étel, hordó

Kakas

  • ételhordó
  • 2016. november 28.

Gasztro

A 19. század végétől több mint fél évszázadon át úgy tűnt, hogy a XVIII. kerületben, az Üllői út és a Lakatos út határolta ötutcás körzet örökké a családi házas-ipari övezet mintapéldánya marad, ám a hatvanas évek elején a fővárosi lakáshiányt enyhítendő itt is felbukkant egy házgyár, és pár év alatt fel is húztak egy jó kis lakótelepet. Tíz évvel később állítólag itt forgatták az Utánam, srácok! c. ifjúsági tévésorozat bizonyos jeleneteit. A filmből valamiféle betonrengeteget ismerhettünk meg, a valóság kissé másképp fest. A Lakatos úti lakótelep ugyanis korántsem akkora, mint a békásmegyeri vagy az újpalotai, s a környék földszintes házait sem számolták fel az utolsó szálig.

De az idegennek csak akkor tűnik fel ez, amikor megérkezik a tízemeletesek és a cseréptetősök határán álló József utcai Kakas étteremhez, amit úgy hirdetnek: „gasztronómiai fellegvár a XVIII. kerületben”. Elkerülhetetlen a kétely: valóban érdemes volt-e ideautózni a város másik végéből, miféle kaland várhat ránk egy ilyen helyen?

Döbbenetes.

Noha elvárásaink között maximum egy korrekt családi kisvendéglő szerepelt, a Kakas olyan nívójú, amit ennél jóval elegánsabb környéken is ritkán látni. A füstölt paprikába töltött padlizsánkrém görög pitával (1490 Ft) tulajdonképpen egyszerű trükkel (a paprikával) teszi újszerűvé az igenis megunható előételt, és pontosan ugyanazt mondhatjuk a vargányakrémlevesről (990 Ft): vargányás bagettel dobták fel – jó magasra. Ám ez csak a biztató kezdet. Az igazi csodát a császári marhafartő pirított gnocchival, tormás almapürével és tatárszósszal (3290 Ft) jelenti, amely tulajdonképpen az egyet fizet hármat kap mintapéldája is lehetne. A csodálatos hús csodás húslevesben hever, ami önállóan is megállná a helyét, csakúgy, mint a külön tányéron szervírozott gnocchi, amit a morzsabundának köszönhetően sikerült teljes mértékben magyarosítani, ráadásul a szósz és az almapüré is ötcsillagos. És mivel minden valószerűtlenül kiváló, a végén már ott tartunk, hogy a panaszkönyvet kérnénk, ha a mandulaforgácsos madártejben (790 Ft) csalódnunk kellene. Semmi vész, csak a számlát kérjük!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.