Újra megtanulunk most praktikusan és pazarlásmentesen főzni. Szinte mindannyian napi szinten és nagyobb mennyiségű ételt állítunk elő, lehetőleg minél kevesebb spontán bevásárlással, támaszkodva a kamránkra és a tervezőképességünkre. Előtérbe kerülnek így azok az ételek is, amelyekből tekintélyes tételt tudunk készíteni, amiből majd egyrészt több napra is lehet alapozni, másrészt idősebb szeretteinket is is tudjuk belőle ellátni és/vagy kényeztetni. A hatalmas adag húslevesből hétfőn gyors pho leves lesz, kedden csurgatott tojással stracciatella leves. A füstölt hús levéből bableves vagy borscs, a húsból másnap főzelékfeltét, a maradékából sonkás tészta vagy saláta. A lencseraguból tésztaszósz, aztán fűszerekkel kiegészítve indiai lencseleves. A főtt rizs nagy kincs! Az ázsiai, zöldséges, szójaszószos pirított rizs kimondottan másnapos rizsből jó, ha pedig még abból is véletlenül maradna (nem fog), akkor az gombóccá formázva, panírozva, kisütve, aranciniként kel harmadik életre. Amolyan gasztromatrjoska tehát az egész hetünk. A nudli hétvégi projekt, mivel finoman szólva nem kifejezetten villámrecept, cserébe egyrészt minden generáció rajong érte, másrészt a nudlizásba nagyszerűen be lehet vonni a gyerekeket is. A jó hír pedig, hogy a sós gnocchi pontosan ugyanígy készül, egy tésztából tehát máris két ételt készíthetünk. A tésztával kizárólag frissen tudunk dolgozni, és besodorva sem bírja a strapát, a megformázott nudlikat és gnocchikat viszont remekül lehet fagyasztani. Kis háztartásban az alábbi mennyiséget készítsék, ezt lehet kétfelé venni, nagyobb háztartásban pedig duplázzák a tészta mennyiségét.
Nudli & gnocchi alaprecept
Hozzávalók (6 adag)
50 dkg burgonya
(szétfővő, sárga héjú fajta, pl. Ella)
1 egész tojás
1 evőkanál libazsír
15–20 dkg liszt + szóráshoz
2 evőkanál búzadara
1 kávéskanál só
Édes nudlihoz: pirított morzsa, darált mák,
dió, lekvár, gyümölcsszósz, almapüré stb.
Sós gnocchihoz: paradicsomszósz, pesztó bármilyen maradék zöldből (medvehagyma, petrezselyem, spenót stb.), sajtmártás, maradék ragu, barnított vaj és zsálya stb.
A burgonyát egészben, héjában, kb. 25 perc alatt puhára főzzük. A megfőtt krumplit még melegen meghámozzuk, néhány percig hagyjuk állni, kigőzölögni, hogy veszítsen a nedvességtartalmából, majd krumplinyomón áttörjük. Még melegen hozzáadjuk a tojást, a libazsírt, az átszitált lisztet, a búzadarát és a sót. A liszt mennyisége a krumplitól függ, olyan tészta a cél, amely lágy, de nem ragad, és tudjuk formázni. Gyorsan összedolgozzuk, bucivá formázzuk. A bucit négy részre osztjuk, majd mindegyiket további négyre. Lisztezett gyúródeszkán dolgozunk: egy-egy darab tésztát kézzel kb. 15 cm hosszú, 1 cm átmérőjű hengerré sodorjuk, majd 3 cm-es darabokat szeletelünk belőle. A nudlihoz a darabokból a két tenyerünk között nudlikat sodrunk. A gnocchihoz a kis „párnákat” villával megnyomjuk. A kész nudlikat/gnocchikat lisztezett tálcán tároljuk, amíg az összes elkészül. Az egyik felét – de azt is két részletben – forró, lobogó sós vízben kb. 7–8 perc alatt kifőzzük, amíg teljesen feljön a víz tetejére. A másik felét lefagyasztjuk: tálcára tesszük és először így egyesével fagyasztjuk le, csak utána tesszük zacskóba, hogy ne ragadjanak össze egy tömbbé. Miközben fő a gnocchi vagy a nudli, elkészítjük a hozzá passzoló szószt vagy kiegészítőket.
Mautner Zsófi rovata. Blogját lásd: www.chiliesvanilia.hu