chili&vanília

lasagna

Gasztro

A lasagna egy tésztalap, a lasagne ennek a többes száma. Ami a görögöknek a pastitsio (rakott tészta) vagy a moussaka (rakott padlizsán), nekünk pedig akár a rakott krumpli, az az olaszoknak a lasagna. Eredetileg állítólag Nápolyból származott, receptet pedig már az 1. századi római gourmet, Apicius kötetében is lehetett találni. A hagyományosat húsraguval, besamellel rétegzik, de – főleg a utóbbi években – különleges alapanyagokkal és szokatlan formában is szokták készíteni. Az egyik legcsaládbarátabb fogás, mert bár nem egy harmincperces villámrecept, cserébe nagyszerűen előkészíthető, nagy kiszerelésben lehet sütni, tehát nagy hét végi ebédekre, vendégségekre ideális, ráadásul mindig óriási népszerűségnek örvend. Viszonylag hosszas előkészületet igényel, utána viszont már csak sütőbe kell tenni. A lasagnalapokat nem szükséges előfőzni, ugyanis a ragu levét szívja magába a tészta.

Az alábbi változatot arra a időszakra ajánlom, amikor csodásnál csodásabb erdei gombák kerülnek elő a piacokon.

 

Lasagna háromféle gombával és zöldfűszerekkel

Hozzávalók (8–10 adag)

 

12 lasagnalap

Töltelék:

1 kg gomba vegyesen (csiperke, rókagomba,

vargánya)

4 evőkanál olívaolaj

2 csokor petrezselyem, finomra aprítva

2 ág friss kakukkfű, morzsolva

2,5 dkg szárított vargánya

6 dl forró víz

2 dl tej

Besamelmártás:

10 dkg vaj

10 dkg liszt

1 liter tej

só, bors

szerecsendió

 

Először elkészítjük a gombás tölteléket: a szárított vargányát leöntjük a forró vízzel, és legalább 10 percig állni hagyjuk. A gombákat megpucoljuk és felszeleteljük. Különvesszük a rókagombát és a vargányát – ezeket külön pirítjuk majd (bármilyen más erdei gombát is használhatunk). Egy nagy serpenyőben olívaolajon megdinszteljük a felszeletelt csiperkegombát. Hozzáadjuk a finomra aprított petrezselymet, a kakukkfüvet, sózzuk, borsozzuk. Hozzáadjuk a beáztatott szárított vargányát, annak a levét, valamint a 2 dl tejet. Ez lesz az alapragu. Egy másik, kisebb serpenyőben megpirítjuk a különlegesebb gombákat (ezek csak a lasagna legfelső rétegébe kerülnek majd). Besamelmártást készítünk: a vajat felolvasztjuk, hozzáadjuk a lisztet, majd kis adagonként hozzákeverjük a tejet, közben folyamatosan keverjük, hogy fényes és csomómentes legyen. Ízesítjük sóval és szerecsendióval. Összeállítjuk a lasagnát: egy nagy tepsi aljára először egy-két merőkanálnyit szedünk a gombaragu levéből. Erre jön négy lasagnalap. A tetejére kanalazzuk a gombaragu harmadát (levével együtt). Lefedjük újabb négy lasagnalappal. Erre jön a gombaragu következő harmada, valamint a besamel fele. Erre a rétegre jön az utolsó négy tésztalap, a gombaragu utolsó harmada, a megpirított, különlegesebb gombák (rókagomba, vargánya), végül a besamel másik fele. 190 fokos sütőben kb. 50 percig sütjük. Tálalás előtt érdemes legalább szobahőmérsékletűre hűteni, úgy lehet szépen szeletelni.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.