chili&vanília

Sütőtök, zsálya, ősz

Gasztro

Való igaz, kissé talán korai még megkezdeni a sütőtökszezont, de sütőtök is akad már, meg borús, őszi időjárás is, úgyhogy nincs mese, lassan izzíthatjuk a sütőket. A tököt szinte mindig célszerű kiegészíteni valamilyen izgalmas fűszerrel, különben lapossá, egyhangúvá válhat a belőle készített étel. Kell mellé valami, ami megtöri az édességét. Jól áll neki minden, ami csípős – csili vagy gyömbér –, az egzotikus fűszerek is remekül passzolnak hozzá (római kömény, kardamom, curry), de a friss zöldfűszerek is életre keltik. Utóbbiak közül talán friss zsályával a legizgalmasabb, az olasz konyhában klasszikus páros. A zsálya az egyik legegészségesebb fűszer, a Nemzetközi Fűszerszövetség (International Herb Association), 2011-ben „az év fűszerének” választotta. Idén egyébként az üröm növénynemzetség nyerte el ezt a titulust. A zsálya jól terem kertekben, de viszonylag könnyen beszerezhető üzletekben is. Ezüstös zöld, selymes-bolyhos a felülete, íze édeskés, összetéveszthetetlen. Kevés pirított vajban átforgatva fantasztikus tésztákon, gnocchin, halon, sült csirkemellen. Az alábbi sütőtökös rakott burgonyában összeolvad a tejszínnel és a sonka füstösségével, az utóbbi idők egyik legharmonikusabb íze, feltétlenül próbálják ki. Magában is finom, de nagyszerű körete halaknak vagy sült csirkének. A sütőtökszezont ezennel megnyitom.

Zsályás-sütőtökös rakott burgonya

Hozzávalók (4 adaghoz)

 

1 kg burgonya

1 kg sütőtök

5 dkg vaj

10 dkg fekete-erdei sonka

20 friss zsályalevél

4 dl tejszín (min. 30%)

só, bors

 

A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A burgonyát meghámozzuk, és zöldséggyalun vagy mandolinon egészen vékony, kb. 2 mm-es szeletekre vágjuk. A sütőtököt szintén meghámozzuk, és ugyanilyen vékony karikákra szeleteljük. Erre a sütőtök (sonkatök) hosszúkás része alkalmas, ezért érdemes olyan tököt választani, amelynek ez a része a legnagyobb. Ha nem kapunk ilyet, akkor két kisebb sütőtök hosszúkás részét használjuk (a többit pedig megsütjük, és másra használjuk). Egy 30×20 cm-es tepsit vagy jénait kikenünk a vaj felével, majd először lerakjuk a vékonyra szeletelt burgonya felét. Sózzuk, borsozzuk. Erre jön a sütőtökkarikák fele. A két zöldségréteget leterítjük a vékony szelet sonkákkal, majd egyenletesen rátesszük a friss zsályaleveleket. Ismét a burgonya és a sütőtök következik, itt már tehetjük felváltva egymás után a zöldségkarikákat, így mutatósabb lesz a teteje. Sózzuk, borsozzuk. Meglocsoljuk a tejszínnel. A tetejére vajdarabkákat teszünk. 45 percig sütjük, a sütés utolsó 5 percére felvehetjük a sütőt grillfokozatra, hogy a teteje szépen megpiruljon. Magában is nagyon finom, de adhatjuk köretként halak vagy sült húsok mellé.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.