kertész lesek

Le Bistro

  • kertész lesek
  • 2017. szeptember 24.

Gasztro

Lassan a múlt ködébe vész a Kopaszi-gát századvégi romantikája, amit a lakóhajón éldegélő szamaras ember mellett a bűn rossz Aranyhal vendéglő testesített meg, hiszen ennek ma már nyomát sem látni. Talán csak az isten tudja, hogy az elmúlt 10–15 évben hány cikk született az itt zajló telekspekulációról és egyéb kétes ügyletekről, bár, úgy tűnik, ez cseppet sem zavarja a népeket. A Kopaszi-gát ma már afféle gigantikus szabadidőparkként üzemel, hétvégéken szó szerint ellepi a tömeg. Egyértelmű az is, hogy a vendéglátóipar alkalmazkodott a népvándorláshoz, egymásba érnek a kiülős helyek, tiszta Ráday utca, csak ott kevesebb a díszburkolat.

Noha élményünk friss, e metamorfózis hosszú évek eredménye. A Le Bistro étlapjának bevezetőjében például azt olvashatjuk, hogy már 2011 májusa óta működnek itt. „Az azóta eltelt időben folyamatosan bővültünk, fejlődünk. Konyhánk nem csupán nemzetközi, de megtalálható nálunk szinte minden nagy kedvenc kulináris hazai kedvenc is a Hekktől a Kacsa Gulyásig” – folytatódik a kissé suta beharangozó, de pont ez zavarna bárkit is? Szombat délután alig van hely, és ugyan a terasz berendezése leginkább egy elegáns tengerparti szállodát idéz, az olykor tegeződő, hátba veregetős kiszolgálástól mi jövünk zavarba. Mivel az idézett honlapi kedvcsinálóban az „árérzékenységre” is tesznek utalást, leszögezhetjük, hogy a vargányakrémleves parmezános, zöldfűszeres kenyérkockákkal (1390 Ft) túlértékelt. A parmezán helyett inkább azt érezni, hogy elsózták, a kenyérkocka meg szivacsosra ázott. A csirkemellsteak brie sajttal, pácolt aszalt gyümölcsökkel, burgonyapürével (3490 Ft) tipikus vegyes tál. A hús kitűnő, az aszalt gyümölcsköret is kellemes, csakhogy a gumiszerű sajt és az ízetlen krumplipüré sokat elvesz az élvezetből. A „kulináris házi kedvencnek” titulált hekk (2500 Ft) leg­inkább arról emlékezetes, hogy még sosem láttunk ilyet igazi tányéron, fém evőeszközökkel, citromkarikával tálalva (lásd képünket). Amúgy pont olyan, mint egy jobb parti büfében, és ez – az előzmények után – mindenképpen dicséretet érdemel. Ahogy a narancsos csokoládétorta is (1590 Ft), ami valóságos kis mestermű, bár azt csak félve mondanánk, hogy meg is éri a pénzét.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.