étel, hordó

Leila’s

  • ételhordó
  • 2019. december 14.

Gasztro

A libanoni konyhát a közel-keleti gasztronómia csúcsának nevezik, de azt nem mondanánk, hogy az ottani séfek és egyéb vendéglátósok érdeklődését felkeltette volna Magyarország. A nemrégiben megnyílt Leila’s talán első fecskeként fészkelt be a Paulay Ede utca 6. szám alatt, és rövid időn belül szerzett népszerűségét jól mutatja, hogy szombat este csak nagy szerencsével kaptunk helyet. „Ahol minden falat ízletes, ahol minden tál megosztott, és minden pillanat értékelt” – olvassuk a honlapjukon, amit értünk ugyan, de soha nem jutna eszünkbe ilyet mondani. Örvendetes, hogy a felszolgálás mellé lelkes ismeretterjesztés társul, így a „megosztott tálak” fogalmát is tisztázzuk. Errefelé nem az előétel-főétel-desszert menetrend van érvényben, hanem az egy tálból cseresznyézés. Amit a spanyoloknál tapasznak mondanak, az itt a mezze; adnak hideget-meleget, a hummusztól a báránykolbászig változatos felhozatal. Leves nincs.

A hummusz (1600 Ft) és muhammara nevű kence (1500 Ft) tökéletes bevezetés; az előbbiről elmondhatjuk, hogy Budapest-bajnok, a másikról meg azt, hogy nincs párja, de azért utánaolvastunk. Állítólag aleppói specialitás, amit nevezhetnének libanoni paprikakrémnek is, mert az a domináns alapanyag. Közben mindenféle fűszerekkel meg van bolondítva, anélkül, hogy lángot lehelnénk. Külön dicséret jár a mellé adott „zsebes” pitának, amely csak külsejében emlékeztet a kebabos rokonra. Ég és föld a különbség, és nem a török büfés a nyerő.

A fatayer (1600 Ft) a leggyakrabban húsos pitét jelent, de itt csak a vegákra gondolnak, így a spenótos változat dukál. Külsőre pont olyan, mint a tavaszi tekercs a kínainál, és leszámítva az átlagos tölteléket, nem is találunk a pitához mérhető hatalmas különbségeket. Töltött cucc az araya is (1800 Ft), csak ez meleg, hússal töltött, és úgy néz ki, mint egy kiterített palacsinta, pontosabban, mint két olyan összeragadt palacsinta, amelyek közé bekerült némi ízesítés. Tésztának nem rossz, viszont a húsos töltelék értelmezhetetlen.

Desszertnek baklavát (900 Ft) kifejezetten tapasztalatszerzés céljából kérünk, mert eddig úgy voltunk vele, hogy ez a „keleti csemege” voltaképpen ehetetlen mézes-diós rettenet. Nos, külsőre a Leila’s baklavái sem tűnnek különbnek (lásd képünket), de ez csak csalóka látszat. Úgy látszik, a libanoni baklavák egyáltalán nem émelyítők, nem is „tocsognak” a mézben, cukorban, és persze sokkal jobb ízűek is.

 

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.