étel, hordó

Marika ételbár

  • ételhordó
  • 2022. június 15.

Gasztro

Lágymányosi hagyomány

A hatvanas években, a lágymányosi lakótelep felépítésével a XI. kerület arculata jócskán megváltozott. De ennél is nagyobb változások történtek egy évtizeddel később. A Tétényi és a Fehérvári utat, illetve a környező utcákat teleszórták tízemeletes panelházakkal, ami a lakosság számának emelkedését hozta magával, de azt is elősegítette, hogy a szolgáltatóipar jelentősen fölpörögjön. E bővülés szimbolikus épületének egyértelműen a Skála Budapest nagyáruházat tekinthetjük, amelyet az egykori Budapesti Egyetemi Atlétikai Club (BEAC) pályájának a helyére állítottak 1976-ban, és egyből a legnagyobb magyar áruház lett, lenyomva a korábbi sampion Corvin Áruházat, évtizedes „Legnagyobb áruház, legnagyobb választék” szlogenjével együtt.

A Skála helyén viszont nemcsak sporttelep volt, de egy termelői piac is: kevés ahhoz, hogy vásárcsarnoknak nevezzék, de a ráaggatott kispiac elnevezés is túlzás volt. Helyette 1977-ben épült a Fehérvári úti vásárcsarnoknak elnevezett intézmény, amely „építészetileg” pompás volt, de az időjárás viszontagságait nem viselte túl jól. Ám amikor harminc évvel később minden jel arra utalt, hogy a Skálához hasonlóan ezt is lebontják, valaki kitalálta, hogy csak burkolják be az egészet, hogy ne verjen be az eső.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”