chili&vanília

Megint Rugelach

Gasztro

Lassan beindul a sütési szezon, és én a bejgli helyett továbbra is a rugelach rajongója maradok. A különböző édes töltelékkel (lekvár, dió, mazsola, fahéj vagy csokoládé) megtöltött kifli a legtöbb forrás szerint lengyel zsidóktól származik. A világon a legjobb a híres New York-i Zabar's kávézóban kapható - az emblematikus krémsajtos, füstölt lazacos bagel vagy a tojássaláta mellett sokan csak ezért járnak ide. Apropó, bagel. Ennek első alkalommal megvan még a maga romantikája, később azonban rájön az ember, hogy a Zabar'sban egyrészt fele olyan jó sincs a bagel, mint a szemben lévő patinas pékségben, ahol ráadásul folyamatosan frissen sütik, másrészt a lazacos bagel akkora és olyan nehéz, hogy ha egy ilyet elfogyaszt az ember, akkor estig semmi mást nem tud megkóstolni. Szemben a rugelachhal, amely könnyed és légies. Vagy nem. A Zabar's rugelachjának tésztája omlós, friss, vékony, leginkább amolyan ürügy, tölteléke ott savanykás málnalekvár és mogyoró. Micsoda szerencse, hogy nincs Budapesten kihelyezett fiókjuk! Idén házi feketeribizli-lekvárral és durvára tört pisztáciával sütöttem az első adagot, elegáns rugelach lett, és nagyonfain. Továbbá megállapítottam, hogy ha nem kifliket gyártunk, hanem egyben feltekerjük, és szeleteket vágunk, akkor ez a sütemény kifejezetten munkamentes. Mind a lekvár fajtája, mind a dióféle változtatható másra.

Rugelach feketeribizli-lekvárral és pisztáciával

Hozzávalók (20-22 darabhoz)

Tészta:12 dkg natúr krémsajt (Philadelphia),

szobahőmérsékleten12 dkg puha vaj4,5 dkg porcukor15 dkg lisztcsipetnyi sóTöltelék:

5 dkg barna cukor2 evőkanál sima cukorfél kávéskanál őrölt kardamom10 dkg hámozott pisztácia, durvára vágva

(vagy mogyoró)6 evőkanál feketeribizli lekvárTetejére:1 tojás2 evőkanál tej

A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Elektromos kézi keverővel összedolgozzuk a krémsajtot, vajat, cukrot. Hozzáadjuk a lisztet és a sót, összegyúrjuk. Bucit, majd korongot formázunk belőle, fóliába csomagoljuk, és min. 1 órára a hűtőbe tesszük. Amikor kivesszük, kettévágjuk, és mindkét darabból egy-egy kb. 30°20 cm-es téglalapot nyújtunk, a deszkát bőven megszórjuk liszttel (a tészta szakad, nehéz vele dolgozni). A töltelékhez összekeverjük a pisztáciát, a kardamomot és a cukrot. A téglalapokat megkenjük 3-3 evőkanál lekvárral, majd elosztjuk rajta a pisztáciát. Hosszában feltekerjük, majd a hengerből kb. 6 cm-es szeleteket vágunk. Nem baj, hogy a töltelék kissé kikandikál. Sütőlapra helyezzük, majd megkenjük a tojás és a tej keverékével. 22-25 perc alatt sül meg.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.