chili&vanília

Meyer-citrom

Gasztro

Vajon feltűnt-e mostanában valakinek, hogy citromfronton gyanús dolgok történnek? A hagyományos citromok között ugyanis ilyentájt, szinte minden évben, különös példányok bukkannak fel.

Héjuk vékony, sima, színük kanárisárga, inkább narancsos, illatuk édeskés-kesernyés, bódítóan intenzív, már-már mandarinnak vélné őket az ember. A legtöbb esetben maguk a zöldségesek sincsenek tisztában azzal, hogy az érdekes gyümölcs nem csupán "valamilyen másfajta" citrom, hanem egy igazi celebcitrom. Úgy hívják: Meyer-citrom. Ilyenkor, január-februárban érik, így kerül hozzánk is. Az Egyesült Államokban óriási kultusznak örvend, az ínyencek ünneplik, és nagy elánnal vetik bele magukat a szezonjába. A Meyer-citromot sokáig csak dekoratív dísznövényként, mutatós külseje miatt termesztették őshazájában, Kínában. Aztán a korai 1900-as években az amerikai mezőgazdasági minisztérium azzal a küldetéssel bízta meg Frank N. Meyer kutatót, hogy Ázsiában gyűjtsön új növényfajtákat. 2500 újdonsággal tért haza, köztük a különleges, illatos citrommal, amelyet végül róla neveztek el. Ha ilyenre bukkannak a citromhalmok között, válogassák csak ki a zöldségeseknél (és szupermarketekben), aztán kísérletezzenek vele: érdemes. Kevésbé savas a hagyományos testvérénél, izgalmas, kissé virágos zamata pedig számos ételt különlegessé varázsol. Reszeljék a héját kecskesajtra vagy füstölt lazacra, készítsenek vele sült csirkét vagy parmezános rizottót, vagy próbálják ki az alábbi két receptben. Jó citromvadászatot!

Citromos-tejszínes spagetti: 2 kis adaghoz lobogó, sós vízben al dente állagúra főzünk kb. 15 dkg tésztát. Közben elkészítjük a mártást: kis lábasba 1,5 dl jó minőségű (minimum 30 százalék zsírtartalmú) tejszínt öntünk, amelybe belereszeljük két citrom héját, és egy csipet sót adunk hozzá. Erős lángon, kb. 8 perc alatt felforraljuk. Közvetlenül tálalás előtt, mielőtt a tésztára öntenénk, a felforralt, sűrű tejszínhez keverünk 0,5 dl friss tejszínt és fél citrom levét. A tésztát összekeverjük a mártással, és megszórjuk reszelt pecorinóval vagy más kemény juhsajttal.

Krémes citromsodó: Lábasban vizet forralunk. Közben egy akkora üveg- vagy fémtálban, amely majd pont kényelmesen ráilleszkedik a vizes lábasra, fehéredésig keverünk 2 egész tojást és 2 tojás sárgáját 15 dkg cukorral. Elektromos kézi habverővel a legkényelmesebb. Amikor forr a víz, közepesre vesszük a hőt, és a tálat ráhelyezzük a vizes edény tetejére, úgy, hogy az alja semmiképpen ne érje a vizet. A gőz fölött folyamatosan felverjük a sodót, ehhez is használhatjuk az elektromos habverőt. Amikor elkezd sűrűsödni, hozzáöntjük a 1,5 dl citromlé egyharmadát. Folytatjuk, majd amikor ismét sűrűbb, megint egyharmadnyi citromlé következik. A végén jön hozzá a citromlé utolsó harmada. Ez összesen kb. 7-8 percig tart, és a krém térfogata kb. megháromszorozódik. Ekkor levesszük a tűzhelyről, és 9 dkg vajat, hat részre osztva, apránként, óvatosan beledolgozunk a sodóba. Poharakba töltve lehűtjük.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.