kertész lesek

Rózsalugas

  • kertész lesek
  • 2021. július 28.

Gasztro

Békásmegyeri kínálat

Amikor az 1960-as évek közepén eldőlt, hogy a budai oldalon Békásmegyeren teljesedik ki a lakótelep-építés, még Óbudán is csak kóstolgatták a házgyári elemeket, és a buldózereket sem eresztették szabadjára. Húsz évvel később szinte az egész III. kerület panelektől szürkéllett, és mivel akkoriban az volt az építőmunka sikerének mércéje, hogy mennyire tudják enyhíteni az „égető lakáshiányt”, az egésznek valamiféle pozitív kicsengése volt. De ugyanekkor a régi Óbuda siratása is megkezdődött, sőt egyre gyakrabban fordult elő, hogy épp azok emlegették könnyes szemmel Krúdy Gyulát és az eltűnt kocsmákat, akik újonnan költöztek a tízemeletesekbe. Az óbudai rombolás árnyékában fel sem tűnt, hogy a sokkal nagyobb, kétrészes békásmegyeri lakótelep miatt láthatatlanná kellett tenni a hangulatos kistelepülést. Az 1950-ig önálló Békásmegyerből is eltüntettek valamennyit a gigantikus panelnegyed miatt, de területéhez mérten sokkal több maradt belőle, mint a régi Óbudából. Csak éppen semmit nem látni belőle a HÉV-ből vagy 11-es útról, ami nem is lenne akkora baj. Az már inkább, hogy mára a Békásmegyer Ófalunak nevezett parasztházas terület sincs biztonságban, itt is egyre jobban nyomulnak az ingatlanbefektetők, és bontják a régi házakat; úgy látszik, még az otromba paneles panoráma sem szegi kedvét építtetőknek, ha budai zöldövezetnek nevezhetik.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.