chili&vanília

A ribizli az új málna

Gasztro

Szuperomlós, habos, ribizlis nyári sütemény

A málna, úgy tűnik, mára luxuscikk lett. A piaci ára és a hozzáférhetőség alapján minden­esetre egyértelmű, hogy az idén nemhogy málnadzsemet nem fogunk befőzni, de még egy-egy komolyabb málnás desszertet is kétszer meggondolunk, maximum pár szemet vesz az ember a tetejére (a többit meg fagyasztott málnából vagy korábbi málnalekvárból pótolja ki). Tele van viszont a piac szebbnél szebb ribizlivel, legyen hát ő a sztár ezen a nyáron. Jöhetnek a hideg ribizlilevesek és mártások, csatnik, zselék, habok, desszertek. Az alább ajánlott süteménynek két kulcsa van: az egyik az omlós tészta sóssága. Muszáj jól eltalálni és megfelelően sózni, különben „lapos” lesz ízben. Szintén lényeges, hogy jó sok ribizli kell bele, mert annak a savanyúságától működik az egész. A tojásfehérjehab alapvetően édes, így kell bele a savanyú kontraszt. Ízes, ropogós, omlós tészta, rajta édes-savanyú hab – így kerek a világ. Kizárólag ribizlivel (esetleg fekete ribizlivel) ajánlom, minden más gyümölcs túl édes hozzá. Az alábbi adag igen kiadós, sok szelet jön ki belőle és az átlagosnál nagyobb tortaformában sült, ha valaki nem akar ilyen sokat készíteni, akkor lehet felezni vagy kétharmadolni a mennyiségeket. Leginkább frissen, a sütés napján finom, utána elkezd összeesni, és a ribizli leve is elkezdi áztatni. Sütés után két-három órával, még kissé langyosan, de már szeletelhető állapotban van a csúcson.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.