étel, kihordó

Salaam Bombay

  • ételhordó
  • 2021. február 10.

Gasztro

Indiai ízek Budapesten

„Utánozhatatlan indiai atmoszféra a régiók legkiválóbb ízeivel és fogásaival: kóstold meg Észak- és Dél-India specialitásait, a tandoori ételkülönlegességeket, vagy válassz vegetáriánus ételeink közül!” – olvasható ma is a Garibaldi utca 4. alatt található étterem honlapján, de az utánozhatatlan atmoszférát egyelőre csak utcán át, futár nyomán élvezhetjük. A Salaam Bombay régi hely, úgy 15 éve nyílt (még a Mérleg utcában), és egyből a legjobbak közt emlegették. Azóta sem hallottunk arról, hogy esett volna a színvonal, bár az is igaz, hogy az indiai éttermek sohasem váltak igazán népszerűvé Magyarországon. Persze a mostani kényszerhelyzet még változtathatna is e szomorú tényen. Ha ugyanis abból indulunk ki, hogy a legtöbb étel szállítás közben, a lehűlés miatt visszafordíthatatlan változásokat szenved, akkor az olyan fogások a nyerők, amelyeknek meg sem kottyan egy kis mikrózás, ez pedig az indiai ételek javáról elmondható. A baj csak az, hogy az indiai ételek javáról az is elmondható, hogy perdöntő alkotórészük a fűszer, vagyis a kínai büfékben szokásos magyarítást – elsősorban az Erős Pista túlzott használatát – az indiai konyhára lehetetlenség alkalmazni.

De legyen ez mások problémája. A Salaam Bombay étlapján tengernyi lehetőség közül választhatunk, bár gyanítjuk, hogy sokszor csak árnyalatnyi különbség van egy-egy fogás között. A futár bő félórás késéssel érkezik a szokásos hungarocelles kiszereléssel.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Szemrevaló: Jakob lova

  • SzSz

„A tehetséged olyan, mint a szalonna. Nem elég fellógatni a kéménynél. Először jól be kell dörzsölni sóval, majd mindennap ellenőrizni kell!” – tanácsolják Elsie-nek, akinek a szalonnához illő tehetsége konkrétan az éneklés.

Szemrevaló: Haldoklás, de komédia

Bár a film nem tragikus hangoltságú, néhol finom iróniát is tapasztalhatunk, azért a térdünket nem fogjuk csapkodni két öregember (a férj alzheimeres, a feleség rákos) agóniája, meg egy az életét kudarcként megélő zeneszerző öngyilkossága láttán.

Nincs meglepetés

Ráfoghatjuk akármire, hogy lelki táplálék, fajunk szellemi öröksége, a művészet (egyik) elsődleges célja akkor is a nőszerzés. Eszmei fajfenntartás, ha úgy tetszik.

Minden út Rómába vezet

Azt túlzás lenne állítani, hogy David Gil­mour végigdolgozta volna az elmúlt 35 évet. A Pink Floyd énekes-gitárosa a kilencvenes évek elején ismerkedett meg Polly Samsonnal, akivel családot alapított, és aki lényegében a fő alkotótársa lett. Gilmour rengeteg időt töltött, illetve tölt még mindig a szeretteivel, és elsősorban emiatt ad ki csupán évtizedenként egy lemezt. 

Teszt

Három pár, háromféle társadalmi státusz, háromféle dinamika, három kudarcos viszony – megvan a harmadik darabja is Hajdu Szabolcs párkapcsolati trilógiájának.

Szellem a palackban

2024. január 1-jén nagy dolog történt Magyarországgal, évszázadonként jó, ha egy ilyen kitüntetett alkalom adódik, a teljes napfogyatkozás például biztosan smafu hozzá képest. Hazánk – nos, távolról sem elsőként a kontinensen – bevezette az italos palackok betétdíját, mindközönségesen az üvegvisszaváltást.

Falmelléki dallamok

A magyar uniós elnökségről szóló plenáris vitát ugyan lapzártánk után rendezik (amikor ezt önök olvassák: rendezték) az Európai Parlamentben, de Orbán Viktor reakciója a korábbi szereplései alapján előre kisakkozható.

„Idegen vagyok magamnak”

Ebben a különös interjúkötetben, amelynek több fejezetében egy-egy harmadik fél is bekapcsolódik a beszélgetésbe, Gyárfás Dorka többnyire afféle narrátorként kíséri Kulka Jánost, csupán alkalmanként lendítve tovább a témát egy-egy új irányba.