chili&vanília

Tepsi börek

Gasztro

Bárányhúsos rakott rétes – tepsi börek

Börek, burek, burekas – különböző változatai a Balkánon és a Közel-Keleten is népszerűek. Ahány régió, annyiféle töltelék és forma. A török konyhában is kiemelt szerepe van, többnyire sósan készítik, zöldségekkel, sajttal, túróval, spenóttal, krumplival vagy hússal töltve. Akadnak különlegesebb, helyi verziói is, a grúz határhoz közeli, Rize tartományban például édesen, pudinggal töltve, porcukorral meghintve a legnépszerűbb (ún. laz böregi), a Fekete-tenger partján szardellával is rétegezik, az egyik univerzálisan kedvelt alapbörek pedig a su böregi, azaz vizes börek, ehhez a lapokat pár másodpercre forró vízbe mártják, utána rakják tepsibe morzsolt sajttal és kevés petrezselyemmel.

A tepsi börek tepsiben készül (a török nyelvből vettük át magát a szót is), és leginkább egy rétegezett, lasagne-szerű tészta, amelyet sokféle töltelékkel, a leggyakrabban spenóttal, fetasajttal, máskor hússal vagy akár tört burgonyával töltenek. Az eredeti, török konyhában a mi réteslapunk és a leveles tésztánk közötti vastagságú, ún. yufkalappal készítik. Könnyen hozzáférhető török élelmiszerüzletekben (pl. a Troya török szupermarketben), érdemes felkutatni. Ezzel a legfinomabb, mert a tészta lágy és szaftos lesz (de réteslappal is működik). Frissen, langyosan a legfinomabb, de jól bírja a strapát és a hűtést is, kiváló vendégváró. A bárányhúsos változat némi utóhúsvéti, tavaszi hangulatot hoz, de spenóttal, mángolddal, kecskesajttal, fetával is remek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”