chili & vanília

Toda, Mr. Sabich!

Gasztro

Tel-Avivban árulják a földkerekség legfinomabb szendvicsét: a puha pitába olajban sült padlizsánt, főtt tojást, uborkából és paradicsomból álló, friss salátát, tahiniöntetet és csípős mangócsatnit, ambát töltenek. Izraelben az iraki bevándorlók honosították meg, és a mai napig az egyik legnépszerűbb utcai étel. Azon kevés izraeli ételek egyike, amelynek eredetéről nincs vehemens csetepaté (szemben például a falafellel és a hummusszal). Vita pedig azért nincs, mert a sabich azon kevés ételek egyike, amelyeket egy konkrét személyről neveztek el.

A Halabi család feje, Szabih Cvi Halabi 1938-ban született Bagdadban, az 50-es években érkezett Izraelbe, és 2012-ben hunyt el. A hatvanas évek elején egy buszvégállomásnál vásárolták meg a feleségével a bódét, amelyből üdítőket, péksüteményeket árultak. A buszsofőrök és kalauzok azonban valami laktatóbb fogást is kerestek, így azt a szendvicset adták, amelyet otthon is fogyasztottak. A tojás a szombati egytálétel tetején főtt tojás volt, a padlizsánt pedig a felesége otthon sütötte meg. Később a nagy sikerre való tekintettel bővítették és korszerűsítették az üzletet. Szabih lánya, a gyerekkönyv-illusztrátor Tami Sem-Tov édesapja emlékére gyerekkönyvet is kiadott, amelyben az ikonikus padlizsános szendvics születését és apja életútját mutatta be.

Az alábbi receptben a kenyér elmarad (persze, semmiképpen nem tesz neki rosszat), a szendvicsből amolyan freestyle saláta lesz. A csípős mangócsatni fontos eleme, így azt vagy szerezzük be valamelyik Ázsia-boltban, vagy készítsünk házilag, mangó helyett akár nektarinnal vagy késői sárgabarackkal.

 

 

 

 

Szabih-saláta – sült padlizsán tahinis joghurttal, zöldségekkel

Hozzávalók (4 adag)

6 bébipadlizsán vagy 2 normál

½ dl olaj

2 gerezd fokhagyma, lereszelve

só, bors

4 főtt tojás

1 uborka

4 paradicsom

1 csokor petrezselyem

3 dl görög joghurt

4 evőkanál tahini

4 evőkanál mangócsatni

(vagy házi készítésű sárgabarack amba)

 

A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A padlizsánokat hosszában félbevágjuk, és a felületüket egy éles késsel, átlósan keresztben, rombusz formában beirdaljuk. (Ha nagy méretű padlizsánokkal dolgozunk, akkor 2–3 centiméter vastag karikákat szeletelünk, egyebekben ugyanúgy járunk el. Ha apróbb méretű bébipadlizsánnal dolgozunk, a szárát nyugodtan rajta hagyhatjuk.) Egy vastag falú serpenyőt felforrósítunk, amikor forró, beleöntjük az olajat, majd néhány másodperc múlva, a vágott felükkel lefelé, beletesszük a padlizsánokat. Néhány percig pirítjuk, amíg aranybarna színű lesz, és a padlizsán felülete megpirul, karamellizálódik. Áttesszük – most már a vágott felükkel felfelé – egy sütőlapra. A két gerezd reszelt fokhagymával bedörzsöljük a padlizsánokat úgy, hogy a vágások közötti résekbe is jusson. Sózzuk, borsozzuk és még egy kevés olívaolajjal meglocsoljuk. A sütőben 15 percig sütjük, amíg megpuhul. Miközben sül a padlizsán, előkészítjük a többi kiegészítőt: megfőzzük a tojásokat, apróra felkockázzuk az uborkát és a paradicsomot, a joghurtba keverjük a tahinit, és kevés sót adunk hozzá. Ha a tahini sűrű, akkor előtte fellazítjuk kevés hideg vízzel. A megsült padlizsánokat (vagy karikákat) elrendezzük egy nagy tálon, evőkanállal kupacokat halmozunk a tahinis joghurtból, rászórjuk a felkockázott zöldségféléket, rátesszük a cikkekre vágott főtt tojást, megszórjuk a petrezselyemmel, végül rátesszük a csípős mangócsatnit. Lepénykenyeret vagy pitát adunk mellé.

Mautner Zsófi rovata. Blogját lásd: www.chiliesvanilia.hu

Figyelmébe ajánljuk

Kihívója akadt Gyurcsány Ferencnek

  • narancs.hu

„Lehet Ferivel menni a Minecraftba építgetni, meg lehet jönni feltámasztani a baloldalt” – fogalmazott a 30 éves Abd El Rahim Ali, aki a párt elnöke lenne.