120 millió eurós hitelt vett fel az állam hitelezésért felelős bankja Dél-Koreából

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 26.

Gazdaság

Az NGM alá tartozó Eximbank finanszírozta az utóbbi időben a kormánynak fontos felvásárlásokat. 

120 millió eurós, vagyis mintegy 47,5 milliárd forintos hitelt vesz fel az állami tulajdonú Exim Magyarország– közölték csütörtökön. A 3 éves futamidejű hitelt a dél-koreai KDB Bank budapesti leányvállalata, a KDB Bank Európa Zrt. által vezetett konzorcium folyósította, és általános finaszírozási célokra fordítható. 

A közlemény szerint 2023 őszén kezdtek tárgyalni a hitelről, amelyet végül az idén nyár végén folyósítottak. 

Az állami tulajdonú Exim Magyarország exporthiteleket, tőkeprogramokat és belföldi hitelprogramokat is kínál. Legutóbb például a 2023 februárjában indult 1000 milliárdos Baross Gábor Újraiparosítási Program keretében nyújtottak a piacinál jóval kedvezőbb hiteleket hazai cégeknek, de korábban több milliárdnyi hitelt kapott már az Eximbanktól Mészáros Lőrinc cégcsoportja is, illetve a spanyol Talgo – végül meghiúsult – felvásárlását is az Eximbank finanszírozta volna. A reptérvásárláshoz szükséges pénz egyharmadát szintén az Eximbank biztosította, de az Eximbank 750 millió euróval segítette ki a 4iG-t is a Vodafone felvásárlásában. 

Az Exim közleménye kitér arra is, hogy mindezt korábban nemzetközi kötvénykibocsátásokkal és hazai forrásokkal biztosították: 2023 tavaszán 1,25 milliárd dolláros devizakötvényt, majd ugyanazon év őszén 1 milliárd euró értékű kötvényt bocsátott ki sikeresen a nemzetközi piacokon. 

Tavaly szeptemberben ugyanakkor már szintén sor került egy nagyobb összegű hitelfelvételre: akkor 300 millió eurót (118,8 milliárd forintot) vettek fel az ING Banktól. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.