A Magyar Épületszerelő bukása - Vele vesznek

  • M. László Ferenc
  • 2008. február 7.

Gazdaság

Csődközeli helyzetbe került a közel hatvanéves múltra visszatekintő Magyar Épületszerelő (Maszer), miután türelmetlen alvállalkozói felszámolást kezdeményeztek a hónapok óta fizetésképtelen részvénytársaság ellen. A cég egyik leányvállalata, a Maszer-Generál már 2005-ben bajba jutott, a rendőrség csalás gyanújával jelenleg is nyomoz a Nemzeti Múzeumot felújító társaságnál.
Csődközeli helyzetbe került a közel hatvanéves múltra visszatekintő Magyar Épületszerelő (Maszer), miután türelmetlen alvállalkozói felszámolást kezdeményeztek a hónapok óta fizetésképtelen részvénytársaság ellen. A cég egyik leányvállalata, a Maszer-Generál már 2005-ben bajba jutott, a rendőrség csalás gyanújával jelenleg is nyomoz a Nemzeti Múzeumot felújító társaságnál.

"Bizonyítani szeretnénk magunknak és környezetünknek, hogy korrekt vállalási ár mellett is lehet minőségi munkát végezni, ami záloga a hosszú távú piaci sikereknek" - olvasható a cég honlapján a komoly referenciamunkákkal büszkélkedő Magyar Épületszerelő Zrt. (Maszer) vállalati ars poeticája. Úgy tűnik, a bizonyítási kísérlet - legalábbis hosszú távon - nem járt sikerrel, a Fővárosi Bíróság január 8-án hozott végzésével elrendelte a nagy múltú építőipari cég felszámolását.

Az ágazat kis- és középvállalkozóit, a társaság beszállítóit és alvállalkozóit villámcsapásként érte a cég fizetésképtelensége. A Maszer Zrt. az elmúlt évtizedben sikert sikerre halmozott (a vállalat történetéről lásd Ipartörténeti emlék című keretes írásunkat). A közel 300 embert foglalkoztató cégcsoport 2003-ban jutott a csúcsra, akkor az éves nettó árbevétele elérte a 8,8 milliárd forintot. Bár a bevételek azóta megcsappantak - amit a piac szereplői az építőipari konjunktúra megtorpanásával magyaráztak a Narancsnak -, az egyszerűsített beszámoló tanúsága szerint 2006-ban a Maszer nettó árbevétele még 6,6 milliárd volt, saját tőkéje pedig 911 millióra rúgott. A cég mérleg szerinti eredménye egy éve még 36,7 milliót tett ki, tehát semmi nem utalt arra, hogy a vállalat likviditása gondokkal küszködne. A 2007. május 10-i igazgatósági ülésen Dobos-Kovács Mihály gazdasági igazgató még igen rózsás képet festett a cég jövőjéről: a menedzsment a tavalyi évre 8,4 milliárdos árbevételt és 141 milliós adózás előtti eredményt jósolt, azt remélve, hogy decemberre a saját tőke egymilliárd fölé kúszik. Az ágazati recesszió miatt aggódó részvényeseket a közgyűlésen pedig azzal nyugtatták, hogy a terv tartható, hiszen az építési területen már az év első felében 90 százalékos lekötöttséget, 5,3 milliárdos árösszegű szerződésekkel alátámasztott megrendelésállományt tudtak felmutatni - legalábbis ezeket az adatokat tartalmazta a vezetőség 2007-es üzleti terve.

Ám, mint utólag bebizonyosodott, a látszat nagyban csalt: az egyik alvállalkozó, a K. V. Építőipari Kft. már 2006. április 12-én felszámolást kezdeményezett a Maszer Zrt. ellen. Mivel a bíróságtól nem kaptak időben értesítést, újabb és újabb beadványokkal sürgették a testületet, hangsúlyozva: "a vagyonkimentés folyamatosan történik". Végül a Raabvill Kft. 2007. augusztus 28-i kérelme "járt sikerrel" - erre támaszkodva rendelte el a bíróság a felszámolást. "Amikor fizetésre kerülne sor, soha nem érhetők el" - nyilatkozta a Narancsnak a győri cég ügyvezetője, László Kálmánné. "Általában mi vagyunk a legrosszabb helyzetben, hiszen a villanyszerelés mindig az építkezés utolsó szakaszára esik, erre az időszakra pedig sokszor elfogy a fővállalkozó pénze." Az ügyvezető elmondása szerint a "nagy" Maszer több mint 60 millióval tartozik, de az épületgépészeti és létesítménygazdálkodási divízió, a Maszer-Energo Zrt. sem fizette ki még a 16 milliós megrendelését. "Az ügyvédi felszólításainkat visszadobják, azt mondják, hogy nem teljesítettünk. Megalkudnánk, de már tárgyalni sem hajlandók" - állítja az ügyvezető.

Bár 2006-ban már lehetett hallani arról, hogy gondok vannak a kifizetésekkel, a megrendelésekre áhítozó kisvállalkozók nem hitték el, hogy a Szabó Ervin Könyvtár díjnyertes felújítója (2 milliárd), a Millenáris Park egyik építője (950 millió), a piros metró felújításának egyik épületgépésze (380 millió) megbotolhat. Építőipari pletykák szerint a Maszer egy soproni mélygarázzsal, illetve az M7-es autópálya egyik építkezési munkálatával "fürdött be", nem jutott hozzá a pénzéhez, és ez idézte elő a felszámoláshoz vezető lánctartozást. "A jól értesültek már a leányvállalat, a Maszer-Generál botrányos bedőlésekor tudták, hogy a csoport rossz úton jár. Világosan lehetett látni, hogy az a cég nem magától omlott össze" - elemezte a helyzetet lapunknak az egyik sikeres építőipari nagyvállalat neve elhallgatását kérő vezérigazgatója.

A pénzszivattyú

A Maszer Zrt. a Szabó Ervin Könyvtár és a Barabás-villa felújításával kivívta az építészszakma elismerését, így a közbeszerzési eljárás nyertes ajánlattevőjeként 2004-ben bekacsolódhatott a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) rekonstrukciójának III. ütemébe. Ám az alvállalkozókkal nem a "nagy" Maszer, hanem a 2003. december 18-án alapított - és több hónapon keresztül előtársasági formában működtetett - Maszer-Generál Rt. szerződött le, illetve ez a cég lépett a "nagy" vállalat helyébe.

"Miért gyanakodtunk volna? A fejléceken ott virított a Maszer-logó, tudtuk, hogy a Generálnak a nagy Maszer az egyik alapítója és többségi tulajdonosa, eszünkbe sem jutott, hogy a Takácsy Gyula érdekeltségében álló cégek cserbenhagynák a partnereiket" - elevenítette fel a 2004 őszén kötött szerződés körülményeit Erdélyi Ferenc, a Kipszer Építő és Szerelő Kft. vezetője (a céghálóról és Takácsy tevékenységéről lásd keretes írásainkat). Az ágazatban ráadásul bevett szokás, hogy egy-egy nagyobb beruházásra az építőipari vállalatok projektcéget hoznak létre, így az alvállalkozók kezdetben nem találták furcsának a Generál közbeiktatását.

Pedig a jelzett időszakban már gyülekeztek a felhők a Maszer-leány felett: egy cégbírósági feljegyzés szerint az első felszámolási kérelem 2004 novemberében futott be a Fővárosi Bíróságra. 2005-től pedig elszabadult a pokol: a mindössze másfél évig működött vállalkozás vaskos cégbírósági dossziéjának közel felét a hitelezői panaszok, kérvények teszik ki. Somogyi Szabolcs felszámolóbiztostól, a Reorg Zrt. munkatársától megtudtuk, hogy a Generállal szembeni hitelezői igények összege jelenleg 921 millió forint. Ebből az összegből az adótartozás csupán 21 millió, a legnagyobb tétel, 860 millió forint ugyanis az alvállalkozói számlakövetelésekből és a 34 milliós késedelmi kamatból tevődik össze. A Maszer Zrt. honlapján található információk szerint a Nemzeti Múzeum felújításának értéke nettó 1,1 milliárd forint volt. Az intézmény vezetősége a hozzá forduló Kipszert 2005. június 10-én arról értesítette, hogy a közbeszerzés nyertesének a teljesített munkákat maradéktalanul kifizette - tehát a Maszer Zrt. hozzájutott a pénzéhez, ám ezek szerint ő vagy a leánya a múzeumtól kapott pénz tetemes részét nem adta tovább. A részletek felől érdeklődve megkerestük a múzeum főigazgatóját, ám Kovács Tibor azzal hárította el a kérésünket, hogy nem szeretné, ha az általa vezetett intézmény nevén indokolatlanul folt esne a Maszer és az alvállalkozók vitája miatt.

A Generál tulajdonképpen már kezdetben is csaknem "üres" volt. "A Társaság jelenleg nem rendelkezik saját eszközökkel. Feladatát a Maszer Rt. tulajdonában lévő eszközökkel látja el, amiért használati díjat fizet" - olvasható 2004-es eredménykimutatásában. Az alvállalkozóknak járó fizetség elmaradása azért is furcsa, mert a beszámolóban található adatok szerint 2004-ben a cég nettó árbevétele elérte az 1,46 milliárd forintot - igaz, a kiadások miatt 453 milliós mínuszba csúszott. A rövid lejáratú kötelezettségek összege már ekkor 1,1 milliárdot tett ki, melynek 96 százalékát a szállítókkal szembeni adósságok jelentették. Közben az igénybe vett szolgáltatások (gépek, berendezések bérleti díja, építési, szerelési tevékenységekhez igénybe vett szolgáltatások) költségei 165 millió felé kúsztak, amiből csak a nem építési és szerelési szolgáltatásokért 72 millió járt a nagy Maszernak. Emellett a beszámolóban feltűnik egy jelentős - 369 milliós, melyből csak a kapcsolt vállalkozással szembeni eléri a 175 milliót - követelés, mely arra utal, hogy valamelyik partnere elhanyagolta a fizetési kötelezettségét.

A kifizetések elmaradozása miatt aggódó ügyfelek többsége 2004-2005 fordulóján még bizakodott: a Maszer-Generál vezérigazgatója, Bányai Miklós decemberben ugyanis arról tájékoztatta a cég partereit, hogy "társaságunk ez év elején elindított, versenyképességet fokozó átalakítása keretében a közelmúltban módosult társaságunk tulajdonosi szerkezete. Egy nemzetközi befektetőcsoport tőkeemelés révén többségi tulajdoni hányadot szerzett." Ám a levél arról egy szót sem ejtett, hogy az említett "csoport" valójában az atlanti-óceáni Nevis szigetén bejegyzett - 15 nappal a tulajdonszerzést megelőzően alapított - offshore céget, a Central European Cooperation and Development Ltd.-t fedi, melyet a részvénytársaság közgyűlésein egy orosz személy, bizonyos Andrey Beregov képviselt. A Maszer-Generált ekkor nevezték át Centercoop Hungary Rt.-re. 2004 végén a Central - új részvények zártkörű forgalomba hozásával - 30 milliós alaptőke-emelést hajtott végre, és a következő esztendőre további emelést ígért. Csakhogy ez már nem következett be: Beregov a tavaszi közgyűléseken élesen bírálta a Centercoop vezetőségét, majd kijelentette: az általa képviselt befektetők nem kívánnak az egyre rosszabb helyzetben lévő cégbe pénzt tenni. Az értekezleten éles vita bontakozott ki, a Maszert képviselő Nógrádi Tamás vezérigazgató azzal fenyegette meg a többségi tulajdonost, hogy a részvényesek bírósághoz fordulnak a tőkeemelés kikényszerítése érdekében. Bár a kérdést elnapolták, a május 31-i közgyűlésen már a végelszámolás mellett döntöttek.

Végjátszmák

Csakhogy ezt bizonyíthatóan jogellenesen tették. Ugyanis az egyik hitelező a Fővárosi Bíróság Gazdasági Kollégiumánál felszámolást kezdeményezett, amiről a testület értesítette a Centercoopot - a határozatot a cég 2005. április folyamán bizonyíthatóan kézhez vette, tehát a csődtörvény szerint nem lett volna joga végelszámolást kezdeményezni. A bíróság malmai közismerten lassan őrölnek, a Cégbíróság ugyanis csak 2006. április 5-én állapította meg a jogellenességet. Mivel időközben - 2005. szeptember 24-én - jogerősen elrendelték a felszámolást, a 2006-os végzésnek már semmilyen következménye nem volt. Tehát a végelszámolónak maradt pár hónapja intézkedni: Speck Andrea sorra mondta fel az alvállalkozókkal kötött szerződéseket. A nyári lelkesedés hamar elült, a felszámolás elrendelése előtt az alvállalkozók ügyvédei arról értesítették a Cégbíróságot, hogy "a végelszámolóval nem lehet kapcsolatot felvenni, a megjelölt telefonok nem működnek, a mobiltelefonja csak üzeneteket vesz, és a postai küldemények 'Nem kereste' jelzéssel érkeznek vissza".

"Dolgoztunk az egri Dobó-bástya felújításán, az Eszterházy Főiskola kollégiumának bővítésén. Hónapokig lekötötték a kapacitásainkat, komoly anyagköltségeink voltak, jól teljesítettünk. A Centercoop bedőlése nagyon nehéz helyzetbe hozta a cégemet" - panaszkodott lapunknak Bak László, a Bato-Vill Kft. ügyvezetője. Balogh Tibor, a pénzügyi nehézségei miatt felszámolással sújtott BazsoBer Kft. képviselője hosszan mesélt a Narancsnak arról, hogyan vezették meg a Maszer leányvállalatának alkalmazottai. Balogh szerint a tatai beruházásról folytatott egyeztetések során tárgyalópartnerei folyamatosan Maszerről beszéltek, ám nem lehetett tudni - eleinte a jegyzőkönyvekből sem derült ki -, hogy melyikről. Úgy véli, ennek az az oka, hogy a Generál nem volt bejelentve alvállalkozóként a beruházónál, ám mégis ezt a céget jelölték ki a többi alvállalkozó szerződési partnereként.

Végül az elégedetlen alvállalkozók feljelentést tettek a rendőrségen, a BRFK Gazdaságvédelmi Főosztálya pedig ismeretlen tettes ellen, csalás gyanúja miatt nyomozást indított. Salánky Zoltán rendőr őrnagy lapunknak azt mondta, folyamatban lévő ügyről van szó, amely várhatóan márciusban zárul, így a részletekről egyelőre nem nyilatkozhat. Más forrásból úgy értesültünk, a rendőrség elsősorban azt vizsgálja, hogy a végelszámolás során nem közöltek-e hamisított adatokat a Centercoop helyzetéről. A vizsgálat több mint két éve húzódik, úgy tűnik, az alvállalkozók futhatnak a pénzük után. A Maszer-cégek körüli botrányokról szerettük volna megkérdezni Nógrádi Tamást is, de kérésünket azzal hárította, hogy a Magyar Épületszerelő felszámolója a nyilatkozati jogot magához vonta (ezt a biztos, Boros András lapunknak megerősítette).

A 110 millió forint feletti vállalkozói díjat "bánó" Kipszer nem hagyta annyiban a dolgot: tavaly januárban polgári peres eljárást indított. Szeretné, ha a bíróság kimondaná a rosszhiszeműséget, illetve azt, hogy a Maszer-Centercoop-Kipszer vállalkozási láncolatban a Centercoop közbeiktatása hatálytalan, valódi szerződéses kapcsolatban a Maszer Zrt.-vel állnak. Kérdés, hogy mire mennek az esetleges győzelmükkel: mire a bíróság dönt, a Maszerből várhatóan már csak emlék marad. "A felszámolási eljárás során jelenleg mintegy 150 millió forint követelést mint garanciális visszatartást tartunk nyilván a Magyar Épületszerelő Zrt.-vel szemben. Tekintve, hogy a Maszer Zrt. a közelmúltban felszámolás alá került, nagymértékben bizonytalanná tette a követelés behajthatóságát" - szögezte le lapunkhoz eljuttatott levelében a Centercoop felszámoló biztosa.

Ipartörténeti emlék

A Maszer története az 1950-es évekre nyúlik vissza. Az 1951-ben alapított Fővárosi Fűtésszerelőt és a Budapesti Városi Épületszerelőipari Vállalatot 1963-ban egyesítették Fővárosi Szerelőipari Vállalat (Főszer) néven. A cég az 1970-es években jelentős megrendelésekhez jutott: a Főszer végezte a széntüzelésű kazántelepek átállítását gáztüzelésűre, részt vett a fővárosi fürdők felújításában, sokáig a Budapesti Nemzetközi Vásár hivatalos szerelővállalata volt. 1981-ben Ráczkevy Gyula lett a vállalat főmérnöke, majd műszaki igazgatója, a cég vezérigazgatói posztját pedig 1986-tól Takácsy Gyula töltötte be. A 1980-as években önelszámoló divíziókat alakítottak ki, melyek a rendszerváltás után kis kft.-kké alakultak. A legnagyobb egységből, az Épületgépész Üzemigazgatóságból 1991-ben hozták létre a Főszer ÉV Kft.-t, melyet a menedzsment privatizált (Takácsy ma "tiszteletbeli elnök", a T és P Kft.-n keresztül a cég tulajdonosa, Ráczkevy pedig a Maszer-Energo vezérigazgató-helyettese), majd 1994. március 31-én megalapították a Maszer Részvénytársaságot. A cég szekere 1997-ben lódult meg: az 1,2 milliárdos árbevételt hat év alatt 8,8 milliárd felé tornászták. 2003-ban a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár műemléki rekonstrukcióját a FIABCI Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Szövetség Prix d' Excellence-díjjal jutalmazta. Az építőiparban tevékenykedő vállalkozók szerint a szakma számára akkor vált nyilvánvalóvá, hogy a Maszerrel komoly gondok vannak, amikor a vezetőség egyik hónapról a másikra visszavonult. Nógrádi Tamás a 2007. szeptember 14-i igazgatósági ülésen jelentette be, hogy "egészségügyi állapotának megromlása, a munkaképességét befolyásoló gyógyszeres kezelés miatt" lemond vezérigazgatói tisztségéről. Takácsy Gyula október 28-án mondott le igazgatósági tagságáról, ugyanis az Építéstudományi Egyesület elnöki posztja jelentős terheket ró a vállára.

A Maszer Zrt. két fő tulajdonosa az EMAX 2000 Vagyonkezelő, Üzletviteli Tanácsadó és Szolgáltató Kft., illetve a T és P Tanácsadó és Vállalkozó Kft. Mindkét cégben jelentős részesedése van Breznay Enikőnek, aki az egyes cégiratokban Takácsyné néven is szerepel. A 2006-ban veszteséget termelő T és P-t Breznay és Takácsy Gyula közösen birtokolja. A Centercoopon és a Maszer-Energo Zrt.-n kívül a nagy Maszernak még három leánya van: az 1997-ben alapított Maszer-Klímatechnika Kft., illetve a konkrét projektekre létrehozott Maszer-Campus és Maszer-Dékó Kft.

A tapasztalt szaki

Kóka János volt gazdasági miniszter 2007. augusztus 21-én a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje polgári tagozat kitüntetését adományozta Takácsy Gyulának. A Maszer egykori igazgatósági elnöke közismerten kiváló kapcsolatokat ápol MDF-es politikusokkal, illetve a főváros SZDSZ-es vezetőivel. Az első kormányzati ciklusban a demokrata fórum képviselője volt a parlamentben, a gazdasági bizottságot elnökölte. 1994 és 1998 között a Fővárosi Közgyűlés tagja volt, ahol a költségvetési és pénzügyi albizottság elnökeként tevékenykedett. 1991-92-ben egy rövid ideig feltűnt az MDF-es pártrendezvényeket szervező Pecunia Kft. felügyelőbizottságában, amit 1994-ben az ellenzéki SZDSZ állami pénzek lenyúlásával vádolt. Alapítója és elnöke volt a Magyar Befektetési és Fejlesztési Banknak, amelynek éléről 1994-ben, Medgyessy Péter kormánybiztos érkezése után távozott. 1998-ban Katona Kálmán közlekedési miniszter kinevezte a MÁV igazgatóságának elnöki posztjára: feladatául kapta a vasút megreformálását, a pályavasút és a szállítási tevékenység szétválasztását. Két évvel később dolgavégezetlenül távozott, helyét az új miniszter, Nógrádi László kereszténydemokrata elvbarátja, Endrédy István foglalta el. Bár az ezredfordulót követően visszavonult a politikától, ismerői szerint a kilencvenes években kialakított kapcsolatait továbbra is karbantartja.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.