A kormány egy a parlament előtt lévő törvényjavaslattal tovább szűkíti a Nemzeti Földügyi Központ által eladott állami földek adatainak eddigi korlátos nyilvánosságát, azaz a továbbiakban nem lehet majd megtudni, hogy milyen kiméretben, milyen feltételekkel és kihez kerül közös nemzeti földvagyonunk – mondta a Szabad Európának adott interjújában Ángyán József, a második Orbán-kormány volt földügyi államtitkára.
Ángyán szerint intézményesített földrablás zajlik Magyarországon a Földet a gazdáknak! nevű állami földprivatizációs program keretein belül. A kormányzat most a Nemzeti Földügyi Központ (NFK) által eladott állami földek adatainak eddigi korlátos nyilvánosságát is tovább szűkíti, elrejtve azokat a „kíváncsi szemek elől”. Egy – a minap, szokásos módon éjszaka benyújtott, Semjén Zsolt által jegyzett – salátatörvény-tervezetbe elrejtve ugyanis úgy módosíttatja az NFA törvényt, hogy a Nemzeti Földalapba tartozó földrészletek hasznosítására vonatkozó szerződések adatainak nyilvánosságra hozatali kötelezettségét is eltörli.
Vagyis amint ezt elfogadják, nemcsak hogy utólag eltüntetheti, de nem is kell majd közzétennie az Agrárminisztériumnak a Nemzeti Földügyi Központ szerződéseit
– írja a Telex összefoglalójában.
A 2010-es Fidesz-kormányban még szerepet vállaló, majd még a ciklus közben kritikái miatt távozó Ángyán úgy értékelte a földprogramot, hogy abban „egy olyan korrupt, legújabb kori feudális, hűbéribirtok-adományozó, klientúraépítő, jutalmazó/büntető rendszer körvonalazódik, amelyben az állam a gazdálkodó családok, helyi közösségek helyett a nemzeti tőke erősítése jelszóval politikaközeli üzleti, rokoni, baráti körökkel és/vagy nagybirtokos zöldbárókkal, továbbá a spekuláns tőkével, hazai és külföldi oligarcháival köt szövetséget, alakít ki stratégiai partnerséget.”
Ángyán arról is beszélt a lapnak, hogy nagy léptékű birtokkoncentráció zajlik az országban. „2010 óta a gazdaságok száma az akkori 351 ezerről 2023-ra 196 ezerre, vagyis 13 év alatt 155 ezerrel csökkent, azaz ennyi – a kormány által állítólag kiemelten kezelt – kis családi gazdaság, gazdálkodó család ment tönkre, adta fel a gazdálkodást, és területeik az elárverezett állami földek zömével együtt az egyébként is kedvezményezett nagyobbakhoz kerültek” – mondta.