A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vizsgálatot indított a Cup Revolution Szolgáltató Kft., az egyik legnagyobb hazai repohár-forgalmazó ellen, mivel valószínűleg agresszív és megtévesztő gyakorlatot folytat a fogyasztókkal szemben – közölte a hivatal péntek reggel.
A Cup Revolution repoharaival mindenki találkozhatott, aki az elmúlt években megfordult fesztiválokon, szórakozóhelyeken vagy különböző vendéglátóipari egységekben. A cég nagyjából elsőként jelent meg a repohárbizniszben, amikor néhány éve a műanyagfelhasználás csökkentése címen bevezette a visszaváltható poharak rendszerét.
Ahogy a GVH közleménye is kitér rá, a Cup Revolution gyakorlata szerint a fogyasztók csak (tartósabb műanyagból készült) repohárban vásárolhatnak italt, a visszaszolgáltatásukkor azonban nem pénzt, hanem egy tokent kapnak, ami lényegében mindenhol kizárólag repohárra váltható.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ha valaki italt vásárol, akkor kötelező egy poharat is megvennie a Cup Revolutiontől, a cég a partnerein keresztül pedig mára számos hazai fesztivál, koncerthelyszín, vendéglátóhely és sportrendezvény műanyag pohár-visszaváltó rendszerét biztosítja.
A GVH gyanúja szerint a vállalkozás kereskedelmi módszere – figyelemmel annak helyére, időzítésére és jellegére –
pszichés nyomásgyakorlással torzíthatja a fogyasztók döntését, valamint a velük szembeni hatalmi helyzet kihasználásával korlátozhatja döntés-szabadságukat.
A GVH vizsgálja a Cup Revolution reklámkommunikációjának egyes elemeit is, amelyek a poharak, illetve a visszaváltási rendszer környezetre gyakorolt hatásaira vonatkoznak. A vállalkozás azt állítja például, hogy „a visszaváltható és mosható poharak használatával akár 80 százalékkal csökkenthető a rendezvények és vendéglátóhelyek hulladéktermelése”; ez a GVH közleménye szerint feltehetően megalapozatlan, a repoharak környezeti előnyeinek igazolására pedig a cég valószínűleg nem rendelkezik megfelelő bizonyítékkal.
Ugyanakkor hozzáteszik, hogy a versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás a jogsértést elkövette, az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul. Az eljárás lefolytatására biztosított időtartam három hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb két hónappal meghosszabbítható.