Jön a lakásárak beszakadása?

  • narancs.hu
  • 2020. május 6.

Gazdaság

A statisztikai hivatal január-márciusi adatai nem sok jót vetítenek elő, ami a lakásépítési és értékesítési vállalkozások jövőjét illeti.

Durván beszakadt a kiadott építési engedélyek száma 2020 első negyedévében: “34%-kal kevesebb lakóépület építését tervezik” a közeljövőben - olvasható a Központi Statisztikai Hivatal szerdán megjelent gyorstájékoztatójában. Az építésre kikért engedélyek száma évek óta nem volt ilyen alacsony, lényegében visszatérünk a csok 2016-os bevezetése előtti szintre. Bár az elemzés nem tér ki rá, de kétség sem férhet hozzá, hogy ez már a járvány nyomában járó gazdasági válság hatása.

Minden jel szerint az emberek tartalékolnak, mert a használatba vett lakások száma is meredek zuhanást mutat. A KSH közleménye ugyan elfelejti megemlíteni ezt - sőt, azt hangsúlyozza, hogy az előző év hasonló időszakához képest még mindig 29 százalékkal több lakásba költöztek be idén január 1. és március 31. között -, ám a mellékelt grafikonon látni, hogy nem a tavalyi január-március a mérvadó. Hanem 2019 utolsó három hónapja, amikor 10,8 ezer új lakást vettek használatba: innen zuhant vissza a piac a mostani 4,8 ezerre. Hozzá kell tenni, hogy az elmúlt évek tapasztalata alapján az év első negyedévében mindig esik ez a szám, de ennyire nagy esést (azaz honnan hova) évek óta nem láttunk.

false

Ugyanakkor a KSH megjegyzi, hogy 2020 I. negyedévében 4775 új lakás épült, 30%-kal több, mint egy évvel korábban. Magyarán miközben egyre kevesebb új lakásba költöznek be, új lakást vesznek át, a piacon viszonylag sok új lakás van. A kínálat még mindig nagy, a kereslet viszont meredeken csökken, ami előbb-utóbb áreséshez vezet.

Az elmúlt években jelentős mértékben nőtt az új és a használt lakások ára, egyes budapesti kerületekben, nagyobb városokban már a panelek is olyan áron lettek meghirdetve, amit már a középosztály is nehezen engedhetett meg magának, így aztán ismét megindult az agglomerációba való kiköltözés.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.