Nekiment az MNB a kormány kamatstop-intézkedésének

  • narancs.hu
  • 2022. november 29.

Gazdaság

Az MNB szerint a kamatstop amellett, hogy komoly veszteséget okoz a bankoknak, még igazságtalan és káros is.  

Megjelent a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank (MNB) novemberi pénzügyi stabilitási jelentése, amely elsősorban a pénzügyi rendszer aktuális helyzetét vizsgálja. A jelentés alapvetően arra jut, hogy a magyar bankrendszer erősen érkezett a válságba és egyelőre nem mutat komoly válságjeleket, még ha az infláció és az emelkedő energiaárak miatt nőni is fog a nemfizető hitelek és a bedőlt kkv-k aránya.

A jelentés azonban igencsak kritikusan fogalmaz a kamatstoppal kapcsolatban, amelyről megállapítja: 

"A kamatstop kockázatai már felülmúlják az intézkedésből származó előnyöket".

A kamatstopról azt írják, a 2022 második félévére történő meghosszabbítása egyre nagyobb kedvezményt jelent a kamatstopban résztvevő mintegy 300 ezer jelzáloghitel szerződés hiteladósai számára: a tipikus havi törlesztőrészlet-kedvezmény 2022 második félévében 12 ezer forint körül alakul 2022 második félévében, 2023 első félévében pedig már 21 ezer forint körüli. Ez azt is jelenti, hogy összességében a lakosság törlesztési terhei 37 milliárd forinttal lehetnek alacsonyabbak az intézkedés miatt 2022. második félévében, 2023 első félévében pedig a lakosság összesen nagyjából 60 milliárd forinttal fizet kevesebbet – de ha 2023 júniusában feloldják a kamatstopot, akkor a tipikus adós a kamatstopos törlesztőrészletéhez képest 48 százalékkal fizethet magasabb törlesztőt júliusban

A jelentésben hosszan sorolják is az intézkedés hátrányait: 

  • A kamatstop gyengíti a monetáris transzmiszsziót, emellett közvetlen veszteséget eredményez a bankok számára, amelyet tovább növelhet az érintett ügyletek addicionális értékvesztése, amelyet a kamatemelkedések fokozatos érvényesülése helyett a program kivezetésekor potenciálisan hirtelen megugró törlesztőrészletek eredményeznek – magyarul a bankok már most buknak a kamatstopon, de ha annak vége, akkor azon is bukni fognak, hogy a hirtelen megugró törlesztőrészletekkel nem is fogják tudni fizetni az ügyfelek a hiteleket. 
  • A változó kamatozású adósok jobban járnak a kamatstoppal, mint azok, akik hosszabb kamatperiódusú jelzáloghiteleket vettek fel, hiszen a kamatstop alatt rögzített kamatlábuk alacsonyabb, mint a hosszabb távon rögzített kamatozású hiteleké.
  • Azok, akik 5 évnél hosszabb kamatperiódusú hitellel rendelkeznek, a kamatfordulójuk pedig 2021. november és 2023. június közé esik, azok extra rosszul járnak, az ő hitelük ugyanis nem tartozik a kamatstop hatálya alá, ezért nekik igenis megemelkedik a hitelkamatuk. Az MNB becslése szerint ők mintegy 7 ezren vannak.
  • A program univerzális jellege miatt számos olyan adós is részesül a kamatkockázat elleni védelemben, aki jövedelmi szempontból nincs arra rászorulva, ráadásul a kamatstop hatálya alá tartozó változó kamatozású jelzáloghitelek mintegy ötöde olyanoké, akik amúgy is a legfelső jövedelmi tizedbe tartoznak. 
  • Emellett a kamatstop negatívan hat a hazai pénzügyi kultúrára és növeli az erkölcsi kockázatot is.

"Összességében az intézkedés jelenlegi formájában indokolatlanul széleskörű előnyben részesíti a magasabb kockázatot vállaló, változó kamatozású jelzáloghiteleseket, miközben makrogazdasági szempontból több káros következménnyel is jár" – áll a jelentésben. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.