Kínai bankoktól vett fel titokban közel 400 milliárd forintnyi hitelt a kormány

  • narancs.hu
  • 2024. július 25.

Gazdaság

Egymilliárd eurónyi hitelt vettek fel kínai bankoktól, de nem világos, hogy milyen feltételekkel és miért. 

A magyar állam egymilliárd euró (mai árfolyamon több mint 393 milliárd forint) összegben vett fel hitelt kínai bankoktól idén tavasszal – írja a Portfolio az ÁKK frissített statisztikái alapján, amelyben a költségvetés fennálló hitelállományát ügyletenkénti bontásban mutatja.

A hitelt kínai bankoktól (Kínai Fejlesztési Banktól, a Kínai Eximbanktól, valamint a Bank of China magyar ágától) vette fel a magyar állam, azt 2027. április 19-ig kell visszafizetni, tehát a futamidő három év.

Az egymilliárd euró teljes összegét április 19-én le is hívta az állam. A kamat, a törlesztés ütemezése, valamint az egyéb részletek nem ismertek, kivéve az indoklást, amely szerint a hitelt az állam a központi költségvetésnek a csúcstechnológia, az infrastruktúra építése, a közlekedési infrastruktúra, illetve az energia területein jelentkező kiadásainak finanszírozására vette fel. A kamatozásról mindössze annyit tudni, hogy változó.

A hitelfelvételről nem volt kormányzati bejelentés. A lap kereste a Nemzetgazdasági Minisztériumot, a Pénzügyminisztériumot és az Államadósság Kezelő Központot a részletek miatt, végül ez utóbbi válaszolt, amely azt írta: "A China Development Bank, az Export-Import Bank of China és a Bank of China Limited Magyarországi fióktelepe pénzintézetekkel kötött 1 milliárd euró összegű hitelmegállapodással többek között infrastrukturális és energetikai fejlesztések finanszírozhatók. Az ügylettel az államadósság devizaaránya továbbra is a határértéken belül, 28,9%-on maradt, amely jóval kedvezőbb a 2010-es 50% feletti szintnél."

A lap hozzáteszi, az ÁKK adatbázisa szerint a meglévő hitelállományon belül (amely nem kötvénykibocsátás keretében történt) ez a kínai hitel a legmagasabb összeg. A második legnagyobb összegű hitelszerződés a a Budapest-Belgrád vasútvonalra felvett hitel, amely kicsivel több mint 917 millió dollár (mai árfolyamon 334,1 milliárd forint) volt, és amelyet szintén a Kínai Eximbanktól vettük fel.

Hogy mennyire kedvező konstrukcióról van szó, nem tudni, ugyanis a legfontosabb részlet, a hitel kamata nem ismert. Magyarország legutóbb januárban bocsátott ki eurókötvényt másfél milliárd euró összegben, annak 4 százalék volt a kamatozása. Azóta némileg kedvezőbbé vált a kamatkörnyezet, így az áprilisban felvett hitel a lap szerint akkor érhette meg, ha érdemben alacsonyabb kamatozású, mint a piaci referenciahozamok. Jó kérdés az is, hogy pontosan milyen "infrastrukturális és energetikai beruházások" megvalósítására kellett a pénz. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Önarckép feketével

  • - turcsányi -

Ha van igazság a földön, Bert Schneiderből hétcsillagos hollywoodi aranyifjú válik. Egy léha, semmirekellő alak a sztárjelöltek örökké vidám, szőke és bikinis karéjában, a nyitott tetejű sport Mercije oldalának támaszkodva, golfhoz öltözve néz el a távolba, s számolja Los Angeles mindig felhőtlen egén az angyalokat.

Kiszámolós

Ha Ed Sheerannek van harminc kamionja, hat pengető alakú óriáskivetítője, öt saját fejlesztésű looper pedálja a forgószínpad öt különböző pontján, és 135 percet játszik – saját állítása szerint – nagyjából 70 ezer embernek, akkor hány keringős lüktetésű balladát játszhat el?

Az egyedüli boldogság

  • Balogh Magdolna

A dán írónő (1917–1976) bő öt évtizeddel ezelőtt befejezett, 1967 és 1971 között írt ön­életrajzi trilógiája azt az utat mutatja meg, ahogyan egy szegény sorsú, munkáskörnyezetben felnőtt lányból ismert és népszerű, számos díjjal kitüntetett szerző válik.

Térerő

A modern nagyváros az ipari forradalom következménye; a korábbiaktól gyökeresen eltérő termelési struktúra nyomán alakult ki az a térszövet, amelyben az európai civilizáció máig élni, bár lassan inkább csak túlélni próbál.

A vasutasok kérték

Talán Stephenson óta nem fordult elő, hogy egy működő vasúttársaság arra biztatta volna utasait, hogy ne vegyék igénybe a szolgáltatásait.