Az Energiaügyi Minisztérium (EM) ellátásbiztonsági okokra hivatkozva lehetővé tenné az atomerőmű hűtővizét befogadó Duna-szakasz vízhőmérsékleti korlátozásának túllépését. A szabályok most kimondják, hogy ezen az 500 méteres szakaszon nem haladhatja meg a 30 Celsius-fokot a Duna vizének hőfoka, az atomerőmű ezért 29,5 Celsius-fokos vízhőmérsékletnél elkezdi letekerni a teljesítményt: minden plusz 0,1 foknál 80 megawattal csökkentve azt – írja a hvg.hu.
A társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezet értelmében ez „feszített energiapiaci helyzetekben közvetlen veszélybe sodorhatja a hazai fogyasztók zavartalan kiszolgálását”. Tehát nem lenne elég áram a klímák működtetésére a háztartásokban. Ilyen teljesítménycsökkentésre („visszaterhelésre”) tavalyelőtt egyszer, tavaly pedig két alkalommal volt szükség július-augusztusban, 22-72 órán keresztül. Idén még nem volt rá példa, de a klímaváltozás miatt egyre többször fordulhat ez elő nyáron, elsősorban alacsony vízállás esetén. Ráadásul a hatást erősíti, hogy az atomerőmű üzemelésének kezdete óta a Duna maximális hőmérséklet átlaga közel 3 fokkal emelkedett.
A megoldást hosszabb távon a zöldenergia tárolásában, új gázerőművek építésében, a paksi bővítésben és üzemidő-hosszabbításban látja a kormányzat, de addig
„éles ellátási helyzetekben a meglévő atomerőművi blokkok kapacitásainak maradéktalan kiaknázásával előzhetők meg a kisebb-nagyobb áramkimaradások”.
A gyakori teljesítményváltozások az EM szerint „káros és költséges következménye az is, hogy csökkentik az erőmű rendszerelemeinek élettartamát, az üzemanyag-felhasználás hatékonyságát”.
A lap megemlíti, hogy kérdés, milyen hatással van mindez a Natura2000 védettségű gazdag és változatos élővilággal rendelkező Duna-szakasz ökoszisztémájára. Az itt élő, sokszor „szűk tűrésű”, vagyis érzékenyebb fajoknak már a most érvényes 30 fokos határérték is magas. A rendelkezés lehetőséget adna Lantos Csaba energiaügyi miniszternek, hogy hozzájáruljon a határérték „kivételes, eseti” túllépéséhez. A minisztérium azzal igyekszik megnyugtatni az élővilágért esetleg aggódókat, hogy „a folyamatos monitoring szerint a vízhőmérséklet emelkedésének a Duna élővilágára gyakorolt ökológiai hatása az érintett szakaszon minimális, alig kimutatható”.