Az Európai Unió élelmiszertermelésének 20 százaléka vész kárba évente, és ez 143 milliárd plusz eurós költséget jelent az európai vállalkozásoknak és háztartásoknak. Konkrétan évente mintegy 153 millió tonna élelmiszer megy a szemétre az Unióban, és ez a mennyiség 15 millió tonnával több, mint amennyit importálnak az EU országai – írja az ATV a Guardianre hivatkozva, amely a Feedback EU klímakutató szervezet jelentését ismertette.
A tanulmány szerzői úgy számolják, az a búzamennyiség, amely pocsékba megy, az Ukrajna által exportált tétel nagyjából felének felel meg.
A cikk idézi Frank Mechielsent, a Feedback EU igazgatóját, aki szerint botrány, hogy az Európai Unióban a válság idején is ilyen sok élelmiszerből lesz szemét. Azt gondolja, jogilag kötelező érvényű célokat kellene kitűzni annak érdekében, hogy 2030-ig a felére csökkenjen az elpazarolt mennyiség. Ez jótékonyan befolyásolná a klímaváltozásra ható folyamatokat, az élelmiszerbiztonság is javulna.
A pazarlás mértéke azért is döbbenetes, mert augusztusban az EU-ban az élelmiszerek árai 8 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel azelőtti adatokhoz képest. A jelenség magyarázata az, hogy az agrár-élelmiszeripar úgy működik, hogy mindig előnyösebb számára a pazarlás, mint a hatékonyság. Nagyobb nyereséget hoz több élelmiszert eladni az embereknek, mint annyit, amennyire tényleg szükségük lenne. Az ipar a szavatossági időt is úgy határozza meg, hogy a vásárlók eleve többet vegyenek, mint amennyit meg tudnak enni.