Az orrunk előtt bontakozik ki az új hidegháború, de nem hiszünk a szemünknek

  • Urfi Péter
  • 2017. március 5.

A hét cikke

A New Yorker cikke hátborzongató olvasmány, és pont azért, mert túllép a sokkoló szalagcímeken.

Nincsen könnyű dolgunk, amikor az ún. orosz befolyásszerzésről próbálunk cikket írni. Az elmúlt két évben a nyugati és a magyar sajtóban is egyre több figyelmeztetés jelent meg, hogy a Kreml a legkülönfélébb eszközökkel és minden eddiginél nagyobb erővel próbálja szétverni a demokratikus rendet Európában és Amerikában – a szélsőjobb mozgalmak anyagi támogatásától kezdve a médiakampányokon át a választások meghackelésééig. Trump orosz segítséggel történt megválasztása után pedig ez a kérdés vált a legfontosabb politikai és sajtótémává.

De az újabb és újabb bombasztikus híreket az átlagolvasónak nehéz befogadnia. Egyszerűen nehezen áll rá az agyunk, hogy a Szovjetunió összeomlása után negyedszázaddal újra hidegháborús logikával gondolkodjunk. Ha pedig mégis elkezdjük ezt a logikát alkalmazni, akkor visszatérnek a hidegháborús reflexek is: akkor a nyugati sajtót ugyanúgy megbízhatatlan propagandának fogjuk tekinteni, mint az orosz médiát. Ha valaki járatlan a világpolitikában és azt olvassa, hogy mindenért Putyin a hibás, és Putyin ott van minden bokorban, és összeesküvés-elméletekkel bomlasztja a társadalmi rendünket – az jó eséllyel ezeket a híradásokat ugyanolyan összeesküvés-elméletnek fogja látni, de legalábbis gyanakodni fog.

Trump, Putin, and the New Cold War

Az egyik módszer, amivel ez ellen tenni lehet, az alaposság és a részletesség. Hosszú, bántóan hosszú cikkekre van szükség, amelyek egyszerre veszik számba az orosz politikatörténetet és hatalmi logikát a rendszerváltás óta, az aktuális nagypolitikai trendeket, de szintúgy az atlanti szövetség belső problémáit, a nyugati sajtó helyzetét és a közösségi média szerepét. A New Yorker friss címlapsztorija is erre vállalkozik. A sokadik ilyen cikk volt, amit olvastam, de még így is tudott bőven újat mondani.

Új részleteket ismertem meg az Obama-kormány töketlenségéről és belső vitáiról, az amerikaiak elégtelen és lassú reagálásáról az orosz fenyegetésre. A szokásosnál nagyobb hangsúllyal kerül elő az USA beavatkozása más országok, köztük Oroszország belpolitikájába. A három szerző röviden kitér az orosz demokrácia kudarcos útjára, amely Putyinig vezetett, és hosszan tárgyalja Putyin paranoid jellemfejlődésének útját, amely egy új hidegháborúhoz vezethet. Az információs hadviselés arzenáljából valamiért elsősorban a hackelésre koncentrálnak, de arról imponáló tudással írnak.

Aki inkább magyarul olvasna minderről, annak hadd ajánljam lényegesen rövidebb cikkemet a témában (lásd itt; a második, magyar vonatkozású rész még nem elérhető online), de ha valakit igazán érdekel a kérdés, az szánja rá az időt a New Yorker cikkére – akkor, ha sokat olvasott már a témáról, és akkor is, ha most kezdi az ismerkedést vele.

További olvasnivalók

Bill Gates és Warren Buffett az életről, a világmindenségről meg mindenről (Atlanic)

A maratonfutó magányossága (Down East)

A melegek magányossága (Huffington Post)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.