A kapitány visszatért – Navracsics szembemegy Orbánnal

  • narancs.hu
  • 2016. január 10.

Hírnarancs

Kiss László szövetségi kapitány maradt, Navracsics Tibor dilemmája nem izgatja Havasi Bertalant. Sztrájkolnak a köztévések? Aligha. Eltemették Lemmyt. Hírek a hétvége végén.

Tiborok

A magyar származású brit író, Tibor Fischer olyan cikket kerekített a The Telegraphba Orbán Viktorról, hogy abból Budapestre már csak annyi jutott el, hogy a magyar miniszterelnök tulajdonképpen a magyar Churchill, holott a cikkben felbukkan Robin Hood, Margaret Thatcher, a foci-Eb és sok más. A témával kapcsolatos Villámnarancsunkat itt olvashatják.

Mint az ujjam

Mint az ujjam

Fotó: MTI

 

Azt viszont már az indexen láttuk, hogy egy másik Tibor, a Navracsics, „szembemegy Orbánnal”. Ja, amikor a Jászai felől jön, Orbán meg a Duna-part irányából. A portál a Frankfurter Allgemeine Zeitungot idézve próbálja magyarázni e képtelenséget. „A lengyel alkotmánybírósági reform, és az új médiatörvény bevezetése után − mindkettő heves tiltakozásokat váltott ki Lengyelországban és az EU-ban − az Európai Bizottság először alkalmazná a 2014 óta elérhető lehetőséget: az alkotmányosság mélyreható vizsgálatát fogja elvégezni Lengyelországban” és ez „akár büntetőintézkedések elrendelését is eredményezheti. (…) Péntek este az uniós biztosok stábjainak vezetőivel folyt egyeztetés, ami alapján látható, hogy egységes támogatói álláspontot fognak képviselni a biztosok”, vagyis „Navracsics Tibor, magyar uniós biztos sem fogja blokkolni a folyamatot”.

És mit mond erre Orbán magyar hangja, Havasi Bertalan? „Magyarország nem fog támogatni semmilyen Lengyelország elleni szankciót. Ez a miniszterelnök és a magyar kormány határozott álláspontja, amit természetesen nem befolyásolnak az Európai Bizottság, illetve a biztosok nyilatkozatai.”

Ennyi.

Laci bá’ meggondolta magát

„Kiss László marad az úszók szövetségi kapitány” – közölte vasárnap Gyárfás Tamás, a sportági szövetség (MÚSZ) elnöke azt követően, hogy felkereste vasárnap a kapitányt, hogy meggyőzze a maradásról. A hvg.hu cikkéből viszont az derül ki, hogy Kisst olyan nagyon nem kell győzködni: mire Gyárfás felkereste, ő már amúgy is meggondolta magát, mert annyian álltak ki mellette, „élén a miniszterelnök úrral, megannyi edzővel; volt tanítványaim, a válogatott úszói, számos sportember részéről”, és nem határozhatott másként. Kiss azt mondta, nem kíván sajtótájékoztatót tartani, esetleg tovább korbácsolni a kedélyeket, „szürke háttérmunkásként akarok dolgozni a közös siker érdekében”. Az újabb fordulatról írt Villámnarancsunkat itt olvashatja.

Itt még lemond

Itt még lemond

Fotó: MTI–Soós Lajos

 

Sztrájk a közmédiában

„A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezetése elutasította a szakszervezetek 5,7 százalékos béremelési kérését 2016-ra, a cég egyáltalán nem akar fizetést emelni, ezért az érdekvédelmi szervezetek a sztrájkfenyegetés eszközéhez nyúltak. Január 15-én már az esetleges munkabeszüntetés alatt elvégzendő elégséges szolgáltatásról tárgyalnak az állami média irányítóival” – írta a nol.hu, de a cikk végére kiderül, hogy „a munkabeszüntetés esélye azonban csekély, a cégen belül ugyan erős az elégedetlenség, de a legtöbben féltik az állásukat”. A tárgyban írt Narancsblogot itt olvashatják.

A rock and rollt nem lehet eltemetni…

…mégis eltemették szombaton Lemmy Kilmistert, de ahogy az index írja, „vicces anekdotaparádé lett” a szertartásból.  A tudósítás szerint Lemmy fia, Paul például ezt mondta: „Lemmy nem volt mintaapa, de ezt soha nem róttam fel neki, szabad, bohém lélek volt, akit csodáltam, és eszem ágában nem volt korlátozni. 16 évesen maradtam vele először kettesben, egy kocsiban ültünk, és amikor már kényelmetlen volt a csend, így szólt: anyádnak régebben nagyon jó csöcsei voltak. Fél órát is eltöltöttem velük egyenként. Erre azt feleltem, hogy én ennél azért jóval többet voltam testközelben azokkal a mellekkel, mire apám elvigyorodott, és azzal vágott vissza, hogy de abban nem sok élvezet volt, ugye?”

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.