A magyar focisták mellett Tiborcznak is megjött az étvágya

  • narancs.hu
  • 2016. június 15.

Hírnarancs

Ma minden a magyar Eb-sikerről szólt, de azért Tiborcz és Simicska is besunnyogtak a képbe. Az MSZP-nél a helyzet változatlan, a kávé mégsem rákkeltő, éljen! Szerdai híreink.

Foci az egész világ

A tegnapi váratlan, ám megérdemelt kettő-nullás magyar győzelem és a szintén meglepő döntetlennel végződő portugál–izlandi csata után másról se szólt a szerda, mint a magyar nemzeti tizenegy sikeréről. Míg tegnap este a szurkolók a körúton ünnepeltek, az ország vezetői a bordeaux-i stadionban pacsiztak, a miniszterelnöknél már csak Balog Zoltán emberminiszter volt boldogabb, akit a nagy örömünnep közepette még az sem zavart, hogy Csányi Sándor nem vele, hanem Orbánnal akart kezet rázni. Ma pedig sorjáztak a jobbnál jobb nyilatkozatok az immáron csoportelső magyar válogatott focistáitól, Gera Zoltán szerint egy ilyen meccs után „megjött az étvágyuk”, és elérzékenyülve gondol az otthoni szurkolókra, Dzsudzsák Balázs csapatkapitány szerint azért óvatosan kell a jövőbe tekinteni, nem lett a magyar csapat ettől sokkal esélyesebb, szerdától keményen kell készülni a szombati, izlandiak elleni meccsre. A szövetségi kapitány Bernd Storck szerint pedig „óriási szívvel a második győzelem is összejöhet”. Közben a Guardian az eddig látottak alapján az Eb egyik legnagyobb meglepetésének titulálta a magyarokat. Azt viszont ne gondoljuk, hogy az Eiffel-torony tényleg a magyar trikolórban pompázott. Most már az MLSZ is tudja. Aki igazán tájékozott akar lenni, olvassa blogunkat.

false

 

Fotó: MTI/Illyés Tibor

A kastély a biznisz

Az ünneplés mámora mellett nézzünk szét egy kicsit a nagyvilágban, ahol Tiborcz István és érdekeltségi köre június elején újabb ingatlancéget jegyeztetett be BDJK-Real Estate Kft. néven, a BDPST leányvállalataként. A Válasz.hu értesülései szerint a kft.-be rögtön apportálták is a bodajki Hochburg-Lamberg-kastélyt, a céget pedig ugyanoda jegyezték be, ahol Hamar Endre ügyvédi irodája is van – ő nem meglepő módon szintén Tiborczhoz köthető. A miniszterelnök veje körüli bonyolult kapcsolati rendszerről és céghálóról nemrég mi is írtunk egy remek cikket.

false

 

Alakul a médiapiac?

A nagy értesülések napja ez a mai, a Válasz.hu után a 168 Óra is előállt egy nagy bejelentéssel, miszerint hiába ácsingóznak Habonyok és Andy Vajnák az Indexre, mert a portál bizony Simicska Lajos kezére kerülhet. A lap információi szerint Simicskának ugyanis „komoly opciós szerződése van a vásárlásra”. Közben Mészáros Lőrinc, miután jól bevásárolt földekből, a Mediaworks felé kacsingat, amely többek között a Népszabadság és a Nemzeti Sport tulajdonosa is. A vevő az Opimus Press Zrt. lehet, ahol Csík Zoltán, Mészáros bizalmasa csücsül.

Nincs nagy váltás

Kevés izgalommal zárultak le az MSZP megyei elnökválasztásai, a 19 megye közül csak háromban történt változás, Baranyában Puch Lászlót Tóth Bertalan váltotta, Komárom-Esztergom megyében Ujházi Emilt Fekete Miklósra cserélték, Nógrádban pedig az offshore-gyanús Boldvai László lemondása miatt volt szükség egy új emberre, aki Huszár Máté lett. A tisztújító kongresszust június 25-én tartják.

false

 

Fotó: MTI


Bűnrészes a feleség?

Tovább gördül az orlandói mészárlás ügye, már Omar Mateen felesége ellen is vádat emelhetnek, aki a nyomozás jelen állása szerint ismerhette férje szándékát, meg is próbálta lebeszélni tervéről, a hatóságokat azonban nem értesítette, és így ő is bűnrészes lehet. A szövetségi bíróság hamarosan dönt a Noor Salman elleni vádemelésről.

Kávé, kávé, kávé

Fellélegezhetnek a kávéimádók, az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) rákkutatási ügynöksége kivette a kávét a rákkeltő anyagok kategóriájából, mert nem találtak elegendő bizonyítékot a kávéfogyasztás és a daganatok közötti összefüggésre. A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) viszont megállapította, hogy óvatosan kell bánni a nagyon forró (kb. 60 Celsius-fokos) italokkal, mert azok növelhetik a rák kockázatát, különösen a nyelőcsőrák esetében. Amíg erről kellő mennyiségű bizonyítékot gyűjtenek, a „valószínűleg rákkeltő kategóriába” sorolták a forró italokat.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.