Menekültkrízis a Keletinél – hírünk a világban
Ha volt ilyen vágya kormányunknak, akkor szándékaik és vágyaik meghallgatásra találtak: napok óta Magyarországgal, pontosabban a menekültügy honi kezelésével foglalkozik első helyen az európai, sőt a világsajtó. A BBC online tudósítása szerint a rendőrség kiszorította és távol tartja a Keleti pályaudvar területéről a Németországba utazni vágyó migránsokat, akik érvényes vasúti jegyükkel a kezükben demonstrálnak, szemközt a rendőrsorfallal. Tudjuk, beszámol erről a honi online és nyomtatott sajtó is, s magunk is követjük az eseményeket (folyamatos tudósításunk itt, hétfőn készített képeinkből összeállított galériánk itt tekinthető meg).
|
De az már egy egészen más szint, amikor a CNN honlapján is ez a legfontosabb tudósítás. A rendőrök szerint a menekülteknek hiába van papírjuk, menedékkérelmük, jegyük, ha egyszer nincs nemzetközi utazásra érvényes okmányuk. Vagyis nem utazhatnak az EU területén belül, nem is indulhatnak el Ausztria felé. De hogy akkor hétfőn miért engedték fel őket az arrafelé tartó vonatokra (az osztrák és magyar rendőrök meg a MÁV-alkalmazottak), s hogy megfelelő papírok híján miért adtak el nekik vonatjegyet, arra nincs válasz. A menekültek nagyon mennének Németország felé (skandálják is Merkel nevét), kormányunk meg látszólag nem marasztalja, de mégsem engedi őket – nehogy megint tragédia legyen a vége…
Orbán utazik. Lázár magyaráz
Eközben Lázár János mai bejelentése szerint szeretett miniszterelnökünk csütörtökön Brüsszelben az EU vezetőivel (Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, Martin Schulz, az Európai Bizottság vezetője stb., minek soroljuk lángoktól ölelt, ostrom alatt álló hazánk ádáz ellenségeinek nevét), pénteken Prágában a visegrádi országokéval tárgyal a menekültkérdésről. Bizonyára isszák majd szavait, s feszült figyelemmel követik beszámolóját arról, miként lehet felhasználni a menekültügyet – ha már ötlet és igény sincs emberséges kezelésére – legalább rövid távú politikai haszonszerzésre. A Miniszterelnökséget vezető überminiszter amúgy az Országgyűlés nemzetbiztonsági, valamint honvédelmi és rendészeti bizottságának mai, négy órán át tartó együttes ülésén (a nol.hu tudósítása szerint) mindenért a bénázó és döntésképtelen EU-t tette felelőssé. És még ahhoz is volt érkezése, hogy kijelentse: „az elmúlt napok tragikus eseményeiben is közrejátszott a német kommunikációs zavar”. S bár Lázár némi joggal takarózhat azzal, hogy már az osztrákok is szembemennek a schengeni egyezménnyel, azt elfelejti hozzátenni (mert propagadaszempontból nem lenne gyümölcsöző), hogy a menekülthelyzet EU-n belüli kaotikus kezeléséhez nagymértékben járult hozzá, hogy vannak olyan országok (a miénk, hogy ne menjünk messze), melyek tojnak az európai szolidaritásra, s eszük ágában sincs közös megoldást keresni.
Kínaiak leszünk, rizst eszünk
Európa és a nagyvilág piacai, áru-, valuta- és értéktőzsdéi már hónapok óta reszketve lesik a kínai gazdaság érzékeny rezdüléseit. Nő-e az a fránya ipar, vagy éppen visszaesik. Élénkíti-e a kínai kormány a nagy befolyású helyi tőzsdék (Hongkong, Sanghaj) forgalmát stb.
|
Nos, a kínai ipar a statisztikák tükrében most éppen kicsit megtorpanni, sőt összeesni látszik, a napi.hu tudósítása szerint a vészmadarak már holmi pénzügyi válságról rikoltoznak – nagyot csuklottak tehát a világ tőzsdéi is. A börzék általában 2 százalékot is meghaladó zuhanással köszöntötték e remek híreket – cserében legalább megint csökkent az utóbbi időszakban újra emelkedő olajár.
Nagyon rendben a gazdaság
Nálunk a BUX csak egy százalékot esett, különben is nincs mitől tartanunk – így szól például a Morgan Stanley elemzőinek ma közzétett közép-európai analízise. Ezek szerint Magyarország, Lengyelország és Csehország külső fizetési egyenlege egyaránt többletet mutat, a három gazdaságban nincsenek jelentősebb egyensúlytalanságok, sem fenntarthatatlan növekedési modellek, és „kiemelkedő alapmutatóik” révén valutáik sokkal jobban vészelték át az utóbbi időszak eladási nyomását, mint más feltörekvő gazdaságok fizetőeszközei. A cég ugyanakkor közölte: a várttól valamivel elmaradó második negyedévi lendület miatt most már úgy látja, hogy az eddigi előrejelzésében szereplő 3,5 százalékos idei és 2,5 százalékos jövő évi magyar gazdasági növekedés nem lesz elérhető. A Morgan Stanley londoni elemzői ezért 2,9 százalékra vették vissza a magyar hazai össztermék (GDP) idei növekedésére adott prognózisukat, 2016 egészében pedig 2,4 százalékos GDP-bővülést várnak Magyarországon.
Bezár a bazár
Ma végre lezárul a világ gazdaságának mind nagyobb szegmensét kitevő futballipar nagy-nagy éves játékosvására, a hivatalos nyári átigazolási időszak: az idei év gazdag volt hajmeresztő tranzakciókban (a legdrágább beszerzésekről egy lista a transfermarkt oldalról), no meg az analfabétának tűnő (vagy szándékosan szabotáló) üzletfelek által elbaltázott üzletekben is (mint például ez). Kívánjuk minden most csapatot váltott labdarúgónak, hogy találja meg a boldogságát és góllövő cipőjét új klubjánál, pályafutása jól kalkulálható megroppanásáért pedig saját kapzsisága helyett rendre hibáztassa az ellenséges publikumot, a balszerencsét, pikkelő edzőjét és az áthidalhatatlan futballkulturális különbségeket.
Jön az ősz!
A nyár napjai meg vannak számolva, a meteorológiai értelemben vett forró évszak nem sokkal fogja túlélni a kalendáriumi ősz mai beköszöntét – erről tudósít e hétre szóló prognózisunk is. Szerdán még azért nyári időnk lesz, habár a klasszikus kánikula az ország keleti felére szorul vissza.
|
Csütörtökön is csak a Tiszántúlon lehet 30 fok, az ország nagy részén akkor már a szeptember elején szokásos, még kellemesen meleg idő lesz. Hétvégére viszont nagyon ősz lesz, sok esővel, a kellemes kora őszi langymeleget pedig bizonytalan időre elnapoljuk valami későbbi, méltóbb alkalomra.