Kihangosított kötél, kitörölt Bajnai

  • narancs.hu
  • 2014. január 31.

Hírnarancs

Néhány látszólag fontos hír, azon a napon, amikor meghalt Jancsó Miklós.

Mindennap elárasztanak minket a hírek, mégis ritka, hogy valódi esemény történik. De 2014. január 31. sokáig fontos dátum marad: ma halt meg a nagy filmrendező, Jancsó Miklós. Interjúnkat és szubjektív listánkat az öt legjobb Jancsó-filmről már olvashatják, de folytatjuk az emlékezést online és offline. Van mire.

Egyébként pedig Paks, Paks, Paks mindenfelé. A kormány benyújtotta az Országgyűlésnek az erőmű bővítését is tartalmazó törvényjavaslatot – a lényeg továbbra is homályban, minden fontos adat titkosítva. Az Együtt–PM tiltakozott a Putyin–Orbán-paktum ellen, megbírságolták őket. Orbán Viktor elméletileg is megindokolta, mégpedig a John Lukacs történésznek írott, egészen elképesztő levelében, miért is kell gőzerővel építeni az orosz kapcsolatokat. John McCain is bírálta a megállapodást, mivel az nem átlátható – Obama egykori kihívója találkozott Orbánnal és Mesterházyval is, és mondott mindenféle diplomatikus dolgokat.

Közben a forint árfolyama csak zuhant és zuhant, ma megjárta a 314 forintos euró mélységeit, cikkünk írásakor pedig éppen 311 magyar pénzért vesztegetik a hanyatló Nyugat valutáját. Szegény miniszterelnökünknek ehhez semmi köze, ő ott sem volt – állítja ő. Matolcsy György is mondott dolgokat az üggyel kapcsolatban, olyasmiket, amiket Matolcsy György szokott mondani.

De ez minket mind nem érdekel, rendes magyar ember úgysem kér Brüsszel mocskos aranyából! Az otthon melegét szerető magyar ember annak örül, hogy államosítják a Főgázt is, aminek következtében, ha Isten is úgy akarja, a harmadik Orbán-kormány bizonyára bevezeti az ingyengázt és rögtön utána az ingyenebédet.

Addig is marad nekünk a politika mindennapi bája: a HírTv kicsit megbuherálta az MSZP gyűléséről sugárzott hangfelvételt, konkrétan a „Kötelet!” bekiabálást hangosította fel, de szerintük nincs ezzel semmi baj. Orbán Viktor Facebookjáról pedig törölték Bajnai Gordon hozzászólását.

Zajlik az élet, na.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.