Legyen végre minden az államé!

  • narancs.hu
  • 2014. február 7.

Hírnarancs

Lassan mindent államosítanak, a Heti Válasz főszerkesztőjének nem kell a családja miatt aggódnia, és akkor ott van még az Istenre vadászó prédikátor is. Elektromos hírek pénteken.

Jön a hétvége, lehet pihenni, de a hírek még nem pihennek:

Lázár János interjút adott az origónak, ilyenkor mindenki kicsit ijedtebben szemléli a monitort. A szöveg leghideglelősebb részlete kétségtelenül az, amikor az alany bevallja, hogy a magyar államnak közeli célja, hogy minden az övé legyen a hazai energiapiacon. Szóval, hamarosan annyira olcsó lesz az áram, hogy simán lehet majd négy-öt reflektort szereltetni a kanapé mellé, és úgy, abban a ragyogásban olvasgatni a Választ, a Demót meg a Nemzetet.

És ha már a Heti Válasz! Bocsássa meg nekünk a Hírnarancs Villámló Szemű Istene, hogy egy olyan hírről is szólunk, amely tegnap este kapott szárnyra, de annyira szép, hogy bűn lenne kihagyni. A napi.hu írta meg, hogy a Magyar Nemzeti Bank rendezvényeire, csapatépítő tréningjeire a közbeszerzést az az Akció BTL Kft. nyerte meg, amelynek vezetője Borókai Flóra, a Heti Válasz főszerkesztőjének, Borókai Gábornak a lánya. BG anno a Fidesz szóvivője is volt; felesége pedig a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) kormányirodát irányító helyettes államtitkára. A történet onnantól kezd még ütősebb lenni, hogy ez egy 24,9 millió forintos biznisz, így nem volt szükség arra, hogy nyilvános ajánlattételi felhívást tegyenek közzé (azt csak 25 millától kell: ezt hívják ugyebár alapos odafigyelésnek, továbbá felettébb ízléses megoldásnak is). Szóval csak Borókai lánya pályázott, és az egyindulós versenyen elsőként is ért célba. Mindez persze csupán arra példa, hogy az élet kanyargós ösvényét különös véletlenek szegélyezik errefelé.

false

 

Fotó: MTI

Aztán volt még olyan, hogy kiderült: nem az osztrák bankfelügyelet szúrta hátba az MSZP-ből gyorsan kilépett Simon Gábort, aki „elfelejtette”, hogy százmilliók vannak egy osztrák számláján. (Olykor mi is elfelejtjük mosás előtt, hogy benne maradt egy ezres a farmerünk zsebében, szóval ja, van ilyen.) Tehát nem ők, hanem a pénzmosás elleni nemzetközi hálózat osztrák tagozata. Legalábbis ma ezt mondja az ügyészség, holnap talán mást mond. Úgyhogy továbbra is az a szappanoperás verzió szívünknek a legkedvesebb, mely szerint a volt felesége nyomta fel Simont a Magyar Nemzetnél.

Mindeközben startol a téli olimpia, az eseményt pedig a Google a melegmozgalmak szivárványszínével és egy hozzá illő idézettel köszönti. Ez jól néz ki, meg amúgy is minden szempontból rendben van, ami Oroszországról például már kevésbé mondható el. A jeles sporteseményre mi is figyelni fogunk.

A nap kulturális híre pedig az, hogy most már biztos, hogy tévésorozat készül a Prédikátorból! Garth Ennis (író) és Steve Dillon (rajzoló) képregény-nagyeposza Jesse Custer prédikátor történetét meséli el, aki emberfeletti képességekhez jut, majd elindul fegyverforgatásban jeles barátnőjével, Tulippal, valamint Cassidyvel, egy kétes erkölcsű ír vámpírral, hogy körmére nézzenek a Jóistennek, aki valahol a déli államokban bujkál, miután megszökött a mennyországból. Van benne western, akció, szex és annyi polgárpukkasztás, káromkodás és filmes idézet, mint a Tarantino-, valamint a South Park-összesben, szóval mesés lesz képernyőn látni ezt a teljesen tébolyult kavalkádot. A sorozatot az AMC készíti majd, akiknél például a Breaking Bad is futott: ez is jó hír. A képregényből egyébként sajnos csak néhány epizód jelent meg magyarul, de angolul könnyen elérhető, és aki akarja, persze a neten is gyorsan megtalálja. Olvassák el, ördögien vidám napjaik lesznek tőle!

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.