Megjelent az új Beatles - 153 400 forintot minden magyarnak!

  • narancs.hu
  • 2014. július 18.

Hírnarancs

Halottak vannak és hülyék, a magyar tárcákban 153 600 forint kápé. De csak egyvalami biztos: épülnek a stadionok. Nehéz napunk volt, legalább az éjszaka könnyű legyen.

A mai nap híre tegnapi, de holnap meg holnapután is ez lesz a hír, a többi meg csak töltelékanyag. A Donyeck fölött lelőtt maláj/holland gépről van (és lesz) szó, a 298 halottról, ám ezzel mindent elmondtunk, ami ebben a pillanatban bizonyos. A többi elsősorban kavarás, magyarázkodás, mellébeszélés.  Hírösszefoglalók itt, itt, magyarul meg például itt , vagy itt,  de a katasztrófából már terjedelmes wikipedia szócikk is született.

A katasztrófát Orbán Viktor se hagyta szó nélkül. A Fidesz honlapján olvastuk: „Szokatlan, ritka, megdöbbentő és ezért alapos kivizsgálást igényel, hogy lelőttek egy utasszállító gépet - mondta Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Orbán Viktor azt mondta, hogy az éjszaka kapott információk alapján valószínűleg lelőtték a gépet, de mindenki hozzátette, hogy ez még nem végleges információ. "Én sem szeretném azt a benyomást kelteni, hogy Magyarország jobban és biztosabban tudja a dolgokat, mint mondjuk az Egyesült Államok elnöke" - jegyezte meg.”

false

 

Ezt most olvassák el még egyszer! A riói díszvendég, a sikeres kiállítási tárgy tehát azt találta mondani ma reggel a Kossuth  rádióban: „valószínűleg lelőtték a gépet", meg azt "hogy ez még nem végleges információ”. No meg azt, hogy „nem szeretném azt a benyomást kelteni, hogy Magyarország jobban és biztosabban tudja a dolgokat, mint mondjuk az Egyesült Államok elnöke”.

De milyen jó is, hogy vannak dolgok, amit Orbán százszor, ezerszer, konkrétan 110 milliárdszor jobban tud, mint mondjuk Obama. Még jobb, hogy erről is szó esett a péntek reggeli rendes kinyilatkoztatás során. Ugyebár tegnap jelentette be Varga Mihály, hogy a kormány 110 milliárd forintot zárol a kormányzati kiadásokból, hogy „biztonsággal teljesíthető legyen a 2,9 százalékos GDP-arányos hiánycél”, amit Orbán annyival toldott meg az éterben, hogy „szerinte a zárolások nem szükségesek, azonban vész- és óvintézkedésként indokoltak voltak". Nos, ezt már a mikrofonállvány sem hagyhatta szó nélkül, de amikor rákérdezett, hogy „fáj-e” (így, evvel a szóval) a miniszterelnök úrnak, hogy le kellett állítani stadionépítéseket, Orbán csak annyit válaszolt, azokat szerencsére nem kellett leállítani. Hogy ellenben mi minden mást kellett leállítani, arról a portfolio.hu közöl listát.

Az index arról számolt be, hogyan alakult a hazai átlagkereset 2014 első öt hónapjában. A cikk szerint a nettó bérek egyébként 2,9 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest, így a családi kedvezmény nélkül számított nettó kereset 153 600 forint lett átlagosan, a fizikai munkát végzők 103 800 forintot vihettek haza, míg a szellemiek 209 000 forintot.

Napi kérdésünk: mennyit visz haza Habony Árpád és mennyit özv. Barnász Elemérné kisnyugdíjas?

Ha már a nyugdíjasoknál tartunk... Sok mindent ünnepelhetünk júliusban, de akkor is 2014  júliusa mindenek előtt az A Hard Day’s Night ünnepe. Richard Lester ma is vállalható mókájának ötven éve volt a premierje (1964. július 6-án Londonban, egy nappal Ringo 24. születésnapja előtt, míg a nagylemez négy nappal később jelent meg), és akárhonnan nézzük ez volt az a nyár, ami a The Beatlest valóban az egekbe röpítette világhisztériát, járványt, tömegpszichózist okozva, ám úgy, hogy abba nem pusztult bele senki.

Hülyeség egy lemezre, filmre azt mondani, boldog szülinapot, de ezt mondjuk. És különben is! Ez legyen a legnagyobb hülyeség.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.