John Kerry amerikai külügyminiszter a CNN-nek adott interjúban arról beszélt, hogy a műholdjaik adatai szerint ukrajnai szeparatisták lőtték le csütörtökön a maláj utasszállító gépet. Utalt az Oroszországból a szakadár területekre beáramlott haditechnikára, valamint azokra az utóbb törölt internetes bejegyzésekre, amelyekben a kelet-ukrajnai oroszok az újabb repülő leszedésével dicsekednek.
Közben az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) egyik nem állandó tagja, Ausztrália határozati javaslatot készül hétfőn a BT elé terjeszteni, amelyben a testület elítéli a Malaysian Airlines MH17-es járatának lelövését. A szöveg szerint az ENSZ azt követeli a térségben lévő fegyveres csoportoktól és a térségbeli államoktól, hogy teljes mértékben működjenek együtt a külföldi szervezetekkel a nemzetközi vizsgálat sikere érdekében.
Az elmúlt napokban egyre többen – az Egyesült Államok is – nevezték meg Oroszországot a tragédia végső felelőseként. (A 10 ezer méteres magasságban repülő polgári gép megsemmisítésére alkalmas rakétát a szakadárok máshonnan nem szerezhettek be.) A holland miniszterelnök egyenesen Putyin elnök „utolsó esélyeként” említette, hogy az orosz vezető tegyen meg mindent a katasztrófa kivizsgálásáért, és a holttestek civilizált visszajuttatásáért.
Mindeközben megindult az ilyenkor szokásos dezinformációs offenzíva is: ukrán szakadárok úgy nyilatkoztak például, hogy a roncsok körüli halottak „többnaposak”, „valakik” „odavihették” a testeket a lezuhant gép maradványaihoz. A Wikipédián egy orosz minisztériumból írták át a tragédiát tárgyaló szócikket, és Oroszország minden létező fórumon hárítja magától a felelősséget.
Az áldozatok jó részét a Torez város vasútállomásán veszteglő három hűtővagonban tárolják. A megállapodás értelmében nemzetközi szervezetek emberei szállíthatják el a lezuhant maláj gép utasainak maradványait. Helyszíni beszámolók szerint a szerelvény közelében elviselhetetlen a bűz, ami akár arra is utalhat, hogy a hűtés nem vagy csak részlegesen működik.
Ma délután a Szabadság téri tüntetők közül tíznél több embert igazoltattak a rendőrök, és három személy ellen szabálysértési feljelentést tettek vélhetően tojásdobálás miatt. A több mint száz napja demonstráló polgárok dühét az váltotta ki, hogy a széles körű tiltakozás ellenére az ún. német megszállási emlékmű utolsó darabjait az éj leple alatt, daruval emelték a helyükre. Reggelre több száz ember gyűlt össze a kordonokkal elkerített és nagy rendőri jelenléttel védett szobor körül, és a történelemhamisító emlékművet tojással dobálták meg. A szoborral kapcsolatos dolgok az V. kerületi önkormányzattól a Miniszterelnökség felügyelete alá kerültek, továbbá Steiner Pál (MSZP) szerint a kormány nemzetgazdaságilag kiemelt beruházásként kezeli az építését – állítólag ezért nem lehet aláírásokat gyűjteni a szoborról döntő népszavazáshoz. Kérdés, mikor lesz az avatás, és melyik kormánypárti politikusnak jut a megtisztelő feladat, hogy több száz rendőr és terrorelhárító védelmébe húzódva felolvashassa minden bizonnyal mélyen szántó gondolatokkal teli ünnepi beszédét.
Tisztújítást rendezett a hétvégén az MSZP.
Az LMP is.
Frissítés – Erős hétvégéje volt a taxistársadalomnak is: híradások szerint pénteken a BKV volt szóvivőjét rugdosta meg egy nekidühödött személyfuvarozó vállalkozó, ma hajnalban pedig az Omega dobosát, Debreczeni Ferencet, és billentyűsét, Benkő Lászlót verte agyba-főbe állítólag egy budapesti taxis. A dobosnak a bal kézfeje, a nyaka és az orra sérült meg, a 71 éves Benkőnek a jobb tenyere és a bokája zúzódott meg.