Mindenki nyugodjon le a picsába, Brüsszeltől nem kapunk egy kanyit se!

  • narancs.hu
  • 2014. július 22.

Hírnarancs

Brüsszel április óta nem fizet, Matolcsy berendezkedett „tartós tartásra”, bármit is jelentsen ez, L. Simon puha pucát mutatott, és az idő holnap is szar lesz, mint ahogy azt mi már előre megmondtuk. Peace kedden is!

A magyar kormány egyetlen számlát sem küldött el Brüsszelnek április óta, írja a 444.hu. Az Európai Bizottság továbbra is vizsgálja a magyar intézmények átalakítását, és fenntartja magának a jogot, hogy ha kapna számlát, akkor azt ne fizesse ki. Három hónap már eltelt azóta, hogy legutoljára számlát küldött a magyar kormány Brüsszelnek, vagyis most már nem csupán formai szempontból van probléma, hanem a gyakorlati működés szintjén is. Ha nem lenne baj, akkor legkésőbb július közepén le kellett volna adnia Magyarországnak az elmúlt hónapokban összegyűlt kifizetési kérelmeket. Idén legalább 1000 milliárd forintot kellene kifizetni, hogy le lehessen hívni maradéktalanul a 2007–2013-ra megítélt EU-s támogatásokat. Nagy kérdés, hogy a mostani csúszással ez hogyan lesz tartható.

false

 

Fotó: MTI

A keddi 20 bázispontos kamatvágással véget ért a Magyar Nemzeti Bank kamatcsökkentési ciklusa – jelentette be a jegybank a Monetáris Tanács keddi ülése után Budapesten. Matolcsy György jegybankelnök szerint jön a „tartós tartás”. Kedden újabb történelmi mélypontra, 2,1 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot a Monetáris Tanács. Szakértők ennél kisebb mértékű csökkentést vártak. A Reuters brit hírügynökség múlt héten 18 elemzőt kérdezett meg arról, mekkora kamatvágást várnak, és mindannyian 10 bázispontos mérséklést jósoltak, nem 20-at. Az MNB kedd délutáni sajtótájékoztatója előtt kiosztott közleményben a kamatvágás leállításával kapcsolatban azt írták: „az alapkamat elért arra a szintre, ami az inflációs cél középtávú elérését és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzését biztosítja.” (hvg.hu)

Matolcsy, a nemzet egyik költője

Matolcsy, a nemzet egyik költője

Fotó: MTI – Kovács Attila

L. Simon László miniszterelnökségi államtitkárnak kellett volna felavatni a német megszállási emlékművet, de mégsem vállalta el a feladatot, így az utolsó pillanatban változott a program – írta források megnevezése nélkül a Blikk. A lap azt is kiszámolta, hogy az emlékmű védelme napi 3-5 millió forintos kiadást jelent a rendőrségnek. A kormány hétfőn akarta megtartani a Szabadság térre vasárnap éjjel felállított német megszállási emlékmű átadási ünnepélyét – közölte a Blikk. A lap szerint az avatásra eredetileg L. Simon László miniszterelnökségi államtitkárt kérték fel, de ő nem vállalta, így az utolsó pillanatban az ő ellenállása miatt változott a program. L. Simon lapzártáig nem válaszolt a Blikk ezzel kapcsolatos kérdéseire. Hétfő délután Lázár János kancelláriaminiszter bejelentette, nem lesz avatóünnepség – idézték fel.

false

 

Fotó: MTI

Szerdán az ország nagy részén várható zápor, zivatar, és délutánra többnyire csak 20 és 27 fok közötti hőmérsékletre lehet számítani: különösen az északi hegyvidéken lehet erős az északkeleti szél. Kora este azután szakadozni kezd a felhőzet, s a csapadékhullás egyre inkább délre és keletre korlátozódik. Csütörtök hajnalban már csak keleten lehet további zápor – hajnalra 14–19 fokig csökken a hőmérséklet. És ezt mi már hétfőn megmondtuk.

false

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.