Nem Klinghammernek szól már a kockás ing

  • narancs.hu
  • 2016. február 21.

Hírnarancs

A Jobbik Lipótmezőt akar. Tiborcz kaszált, Jeb Bush kiszállt, Kis János beszólt. A 4K! legalizálna. Üzenet Cambridge-ből. Vasárnap hírmondó.

Mi lett jobb azóta?

Egészségügyi híreink élén a Jobbik áll. Sürgősen kinyitnák az OPNI-t. A szélsőjobboldali párt felszólítja a kormányt, hogy „ne hagyja tovább enyészni az egykoron nagynevű intézményt”. Mert a pszichiátriai betegek gyógyítási minősége nemhogy javult volna a bezárás óta, épp ellenkezőleg, évről évre romlik. Ezért

Vonáék elengedhetetlennek látják az OPNI korszerűsítés utáni újranyitását, s nemcsak a többi kórház egyre fokozódó túlterheltsége miatt, hanem a pszichiátriai betegek által elkövetendő bűncselekmények számának növekedése okán is.

Egyfelől: népszerűség-vadászat széljobb módra, hogy rettegjünk már egy kicsit a szabadon bóklászó őrültektől is. Másfelől: tényleg nem lett jobb a pszichiátriai betegek ellátása, mióta bezárták a Lipótmezőt. Harmadfelől: mi lett jobb azóta?

false

 

A 4K! visszatér

További egészségügyi hírünk, hogy az időnként közleményekkel jelentkező, magát antipártnak nevező pártképződmény most legalizálná marihuánát: az indiai kender gyógyászati legalizációjának elindítását kérő nyílt levéllel fordult az egészségügyi államtitkárhoz Istvánffy András, a 4K! elnöke. Azt írja: „Tisztelt Dr. Ónodi-Szűcs Zoltán, Egészségügyért Felelős Államtitkár úr! (…) Az indiai kendert és származékait számos elterjedt betegség kezelésére használják. Sok beteg embernek segített már megelőzni az epilepsziás rohamokat, kezelte hatékonyan a migrénjét, vagy lassította a rákos daganatok növekedését. Hányinger-csökkentő és étvágygerjesztő hatása miatt széles körben használják a kemoterápia negatív mellékhatásainak csökkentésére is. Semmi nem indokolja, hogy a magyar emberek ne részesülhessenek egy természetes gyógyszer pozitív hatásaiból.

Részünkről okés, biztos nagy foganatja lesz a levélnek.

 

Tiborcz bevezette sötétséget Kecskemétre is

Nem adnak elég fényt az új LED-es közterületi lámpák, emellett a közvilágítás este túl későn kapcsolódik fel, a rossz látási viszonyok pedig balesetveszélyes közlekedési helyzeteket teremtenek  - írja a Népszabadság Kecskemétről. A városi közgyűlésben az MSZP és az LMP kelt ki a Tiborcz-lámpák elllen. Anno „a közbeszerzést a médiában is sokat szereplő, ebben az időben Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak az érdekeltségében álló ELIOS Zrt. nyerte meg" – írja a baon.hu-ra hivatkozva a lap. A cucc cca. 1 milliárdot kóstált, s EU-s pénz volt – khm – természetesen.

 

Már nem is ing, egyenesen inog

A divatvilág hírei most a Cambridge-i campusról érkeznek. Magyar diákok posztoltak kockásinges fotót. A nagy létszámú csoportkép mellé többek közt azt írják, Magyarországon „az oktatási rendszer központosítása nem hozta meg a várt eredményt, a közoktatás kaotikussá és hatástalanná vált”. A Magyar Nemzet hosszan idézi Facebook-posztjukat, s arra jut, hogy a kockás ing a pedagógustiltakozás jelképe lett.

false

 

Szerintünk fontos kiegészítés, hogy ilyenformán már nem is Klinghammernek szól.

 

Bush kiszállt

Immár szinte a nyakunkon a szuperkedd, s megint szegényebbek lettünk egy kicsit. Jeb Bush visszalépett, ha nem is Horány, hanem Dél-Karolina után. Jön föl viszont Rubio . A demokratáknál Clinton hozta el a sivatagos Nevadát. Részletek például az indexen olvashatók.

 

Kis János beszólt

Végezetül a sajtó izgalmas világa: Kis János tartalmas és érdekes interjút adott a Vasárnapi Híreknek, csak ajánlani tudjuk, a végszóhoz itt egy jóslatát emeljük ki „Orbán súlyos árat fog fizetni azért a kárért, amit a V4-ek vezéralakjaként Európának okozott”.

Eddig okés, a kérdés csak annyi: és mi?

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.