Nem volt neki hely – Áder szignál, Simon ég

  • narancs.hu
  • 2014. február 10.

Hírnarancs

Paks és a volt szocialista politikus kétes pénzügye: ezen rugózott a hazai közélet hétfőn is. Portikot bevarrták, a miniszter pedig beszólt a Mazsihisznek. Színvonaltalanul, persze.

Áder János nem lacafacázott, aláírta. A paksi bővítést, mi mást? Sőt, azon túl, hogy alkotmányos szempontból nem talált fogást rajta, ennél még tovább is ment: az államfő megmondta, hogy nem lehet az ügyben népszavazást tartani. „Magyarország mindenkori köztársasági elnöke esküjével az alkotmányos rendelkezések betartására vállal kötelezettséget. Megválasztásom óta minden döntésemnél magam is ezt tekintettem kizárólagos mércének. A jövőben is így teszek. Ettől sem petíciók, sem utcai demonstrációk, sem zsarolás, sem nemzeti zászlónk túszul ejtése nem téríthetnek el” – írta ő. Mi meg lefordítjuk ezt őszintére: „Kis köcsögök! Tüntethettek ti akármennyit, rinyálhattok hajnalig a referendumért, itt akkor se lesz változás, ha fene fenét eszik, ha kínai gyerekek potyognak az égből, akkor se! Ez Orbán Viktor országa, és az ő akaratát nem húzhatja keresztbe semmi és senki. Természetesen én sem. Elvégre lakáj vagyok, és ezért egész jól megfizetnek. Mit ugráljak?” Este egyébként fáklyás tüntetést tartottak a bővítés ellen.

false

Simon Gábornak továbbra sem kell sumákolásért a szomszédba menni. Alighanem egy örök időkig bevethető bon mot-t is sikerült megalkotnia: noha hősünk nem ment el ma a mentelmi bizottság ülésére, azért megüzente, hogy azért nem írta be vagyonnyilatkozatába a 240 milliót, mert nem volt hely, ahova beírhatta volna! Simon tényleg nem viccel, még ezt is komolyan tolja. Az persze továbbra is kérdés, honnan van a summa, ugyanis Simon korábbi anyagi helyzete és állása nem ad erre magyarázatot.

Bűnügyi rovat: a 90-es évek alvilágának meghatározó figuráját, Portik Tamást – ahogy az várható volt – alaposan bevarrták. 11 év fegyházat kapott, mert a bíróság bizonyítottnak látta, hogy Portik Tamás felbujtóként vett részt a 90-es években Prisztás József vállalkozó meggyilkolásában.

Rövid távú gondolkozás – így minősítette Balog Zoltán (Emmi) miniszter a Mazsihisz tegnapi reakcióját. A szervezet vasárnap jelentette be: nem vesz részt addig a hivatalos holokauszt-emlékévben, ameddig a kormány nem teszi helyre a Szabadság térre tervezett emlékművet, a Sorsok Háza-projektet, illetve Szakály Sándor védhetetlen kijelentését. Mindez persze nem nyerte el Balog Zoltán tetszését, aki szükségét is érezte, hogy minden pontban megcáfolja a Mazsihiszt. Mert aki nem úgy gondolkodik, ahogy ők, az nyilvánvalóan hülye – így az üzenet. A kedvenc idézetünk, no comment rovat: Balog Zoltán a „kamenyec-podolszkiji mészárlásról pedig úgy vélekedett: a Szakály-botrány előtt alig hallott valaki a magyar zsidók ellen elkövetett első tömeges mészárlásról”. (A Mazsihisz időközben már el is küldte a helyzet megoldására tett javaslatait levélben Orbán Viktornak.)

A napi hírmondót ezúttal egy cuki videóval zárjuk: a macska, aki megpróbálta, de ugrás közben leesett. Jó szórakozást! Jó éjszakát!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.