Seszták megint megégett, de őt ez egyáltalán nem érdekli

  • narancs.hu
  • 2014. július 29.

Hírnarancs

Repülnek a fűtőelemek, megint Sesztáknál landolt egy rakat pénz. Egy kis Havasi Bertalan, és rongálás a Szabadság téren. Végül pedig gyász. Ez történt kedden.

„Repülővel hoznák a paksi fűtőanyagot” – ezzel a címmel indított reggel a Népszabadság. A lap több forrásból megerősített információi szerint a magyar kormány a paksi atomerőmű (jelenlegi) folyamatos üzemanyag-ellátása érdekében egy olyan alternatív szállítási konstrukció kialakításán dolgozik, amelynek keretében a nukleáris fűtőanyagot légi úton szállítanák Magyarországra. Konkrétumok nincsenek még, de az elvi lehetőségre rábólintottak már, noha ez sokkal drágább művelet, mint a vasúti szállítás. És ijesztőbb. Vagy nem?

Tovább pereg a Seszták-ügy. Megint az Index kellemetlenkedik a fejlesztési miniszternél: most azt írják, hogy „vissza nem térítendő uniós támogatás javította fel Seszták Miklós kisvárdai autószalonjának bevételeit. Három kis kft. kifejezetten azzal a céllal pályázott és nyert fejenként 10-10 millió forintot, hogy a miniszterhez tartozó ingatlanban, annak ügyvédi irodája és Opel-kereskedése mellett vásároljon magának helyiséget. A cégek annyira barátiak voltak, hogy az egyik alapítását maga Seszták Miklós intézte, így a pályázati határidőre el is készült a bejegyzése”. Ez egyre cikibb. Ráadásul – ahogy az a cikkből is kiderül – a miniszter semmi kivetnivalót nem talál az ügyben – továbbra se.

Megvan a Jobbik főpolgármester-jelöltje is. Ahogy négy éve, úgy most is Staudt Gábort indítják, aki 2010-ben 7,2 százalékot ért el. Lehet, hogy most kicsit jobbat fog, lehet, hogy nem.

Valaki az éjjel leszaggatta a Szabadság téri német megszállási emlékmű mellől a tükörfóliát, amelyet még a Krétakör tagjai helyeztek el a vitatott szobor mellett július 21-én, a múlttal való szembenézés szimbólumaként. Cikkünket az esetről itt olvashatja.

Haáz Sándor kipakolt a Transindexnek. A Magyar Nemzet munkatársán kívül ő a másik fotós, aki konfliktusba került Havasi Bertalannal a hétvégén Tusnádfürdőn. Haáz felidézte az események általa valósnak ítélt verzióját: „Havasi Bertalan lökdösődött, a kolléga pedig megkérte, többet ne lökdösődjön. Havasi visszakérdezett, hogy miért, akkor mi lesz? Válaszoltam, hogy lefejelünk. A kolléga ismét kérdezett, hogy miért csinálod ezt, erre mondtam, hogy mert egy pöcs. Az érzésről annyit, hogy 5 nap kemény meló után, ami Tusványost jellemzi, nagyon nem hiányzik, hogy valaki gátoljon a munkámban. Mert Havasi ezt tette. Én nem akartam beülni a miniszterelnök mellé, az autó útját sem álltam el, és a kollégák sem. Teljesen értelmetlen volt, amit Havasi tett.” Tegnap a Magyar Nemzet még egyet odaszúrt Orbán sajtósának.

Végül gyász: elhunyt Kiss Péter. Az atv.hu értesülése szerint Kiss hosszan tartó, súlyos betegség után 55 éves korában hunyt el. Kiss Péter korábban kancelláriaminiszter, az MSZP alapítója, és a párt alelnöke is volt. Kiss Péter 2014-ben a baloldali pártok jelöltjeként Újpesten szerzett egyéni országgyűlési mandátumot.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.