Egy konkrét James Bond, aki vagyunk: a Narancs és az ő „titkosszolgálati eszközei”

  • narancs.hu
  • 2016. november 4.

Hírnarancs

Spéder Zoltán pert nyert első fokon a Tv2 ellen.

Még mindig a Pharaon-sztoriról

Lázár János szerint gyanús, hogy titkosszolgálati eszközökkel szerzett a Narancs információkat Mészáros Lőrincről és Pharaonról, aminek „a hitelességét nem akarom kétségbe vonni” – jelentette ki Lázár János a kormányinfón a Népszava újságírójának felvetésére.

false

 

Illusztráció: Narancs

Lapunk e heti címlapsztorija (aminek rövid ízelítője itt olvasható) megint Pharaonról szól, s azzal a különös ténnyel foglalkozik, hogy ugyanazon a napon futott be a spliti kikötőbe két luxusjacht, az Artemy és a Le Pharaon. Előbbin Mészáros Lőrincet fotóztuk le még nyáron, utóbbi pedig Ghaith Pharaon kedvenc tartózkodási helye.

Mindkét cikkünk megírásakor nyilvános adatbázisokból dolgoztunk.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta tegnap, hogy Pharaon két éve kért vízumot a bejrúti magyar nagykövetségen. A dokumentum kiadása előtt Magyarország megkérdezte más országok mellett az Egyesült Államokat is, hogy sérti-e az érdeküket, ha a férfi belép a schengeni területre. Németország azt jelezte, hogy az ő érdeküket nem sérti, az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia pedig azóta sem válaszolt. Lázár János azt is elmondta, Pharaon tavaly járt Magyarországon, ezért fél évvel ezelőtt felvették a kapcsolatot az Interpollal, ahol megerősítették, körözik a férfit, így ha még egyszer belép az országba, akkor letartóztatnák. Ez tök jó: szevasz Interpol, itt volt Fáraóizé, de már elment, mit csináljunk?

Wanted!

Mindeközben az amerikai követség elismerte, hogy Ghaith Pharaont tényleg körözi az FBI. Már csak az a kérdés, melyiket?

false

 

Fotó: Attock Refinery

Eric Watnik, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének diplomatája véletlenül épp a Magyar Időknek jelentette be, hogy csalás, zsarolás és felbujtás miatt is keresi az FBI a szaúdi származású üzletembert – olvasható az Index szemléjében. Watnik szerint Pharaon ügyében 1991. november 15-én nyújtották be a vádiratot, ami jelenleg is érvényes.

Mivel Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok között kiadatási egyezmény van érvényben, ha bárkinek információja van Pharaon tartózkodási helyéről, azt közölnie kellene a hatóságokkal – nyilatkozta Eric Watnik. A diplomata szerint Pharaont az Interpol is keresi. A nyilvános listán ugyanakkor sem az FBI-nál, sem az Interpolnál nem szerepel Pharaon neve. Ennek Watnik szerint az az oka, hogy régi az elfogatóparancs.

Hajóka

Megnézné, milyen Pharaon jachtja? Akkor itt meg is teheti. Egy csotrogány, nyilván.

Az Európai Bizottság elkaszálta a reklámadót

Brüsszelben megállapították, hogy a magyar reklámadó sérti az állami támogatásra vonatkozó uniós szabályokat, mivel annak progresszív adókulcsai tisztességtelen előnyt biztosítanak egyes vállalatoknak – írja a 444.hu. A 2014-es törvényben szereplő progresszív adósávok miatt az alacsony reklámbevételű vállalatok – még reklámbevételük arányához képest is – jóval kevesebb reklámadó fizetésére voltak kötelesek, mint a nagyobb reklámbevétellel rendelkező vállalatok.

Ezzel pedig tisztességtelen gazdasági előnyt biztosítottak az alacsony árbevételű cégeknek a versenytársaikkal szemben. A magyar kormány pedig nem tudta bizonyítani, hogy a reklámadó által megvalósítandó célkitűzés igazolta volna a progresszív adókulcsokat.

A kormánynak elvileg el kell törölnie az indokolatlanul diszkrimináló szabályokat – írja az Eurológus. Természetesen a kormány nem ért egyet a brüsszeli megállapítással.

További kurva drága mániákról

550 milliárd forintba kerülhet friss kalkulációk szerint a Budapest–Belgrád vasútvonal felújítása – írja a hvg.hu. Egy egy évvel ezelőtti, de nyilvánosságra nem hozott kormányhatározat rendelkezik ugyanis arról, hogyan finanszírozzák a Budapest–Belgrád vasútvonal felújítását: 85 százalékban egy húszéves futamidejű kínai állami hitelből fizetné ki a kormány a beruházást. Mindezt a legjobb esetben is százmilliárdos kamattal lehet megvalósítani annak a 467,5 milliárd forintos hitelnek a segítségével, amelyet a tervek szerint a kínai Eximbank fog folyósítani a kínai beruházásban megvalósítandó Budapest–Belgrád vasútvonal felújítására – értesült kormányközeli forrásból a Magyar Nemzet.

false

 

Fotó: Narancs

Mindent azért a Tv2-nek sem lehet

Pert nyert Spéder Zoltán a Tv2 ellen a Tények ominózus lejárató riportja miatt. Spéder 5,7 millió forintos sérelemdíjat követelt a csatornától, az elsőfokú ítéletben ezt meg is ítélték neki. Mióta állami hitellel Andy Vajna tulajdonába került a Tv2, az sorra gyártja az aktuális kormányérdekkel kompatibilis, lejárató riportokat – írja a hvg.hu –, ám úgy tűnik, a személyiségi jogokat védő törvényeket egyelőre Vajna tévéjének sem árt szem előtt tartani.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.