A hír, miszerint a 13 éves fiú díjat nyert Cannes-ban, gyakorlatilag végigsöpört a magyar médián a hvg.hu-tól az Indexen át a Blikkig — utóbbi még külön gratulált is.
Az álhírek korában mégis tanulságos közelebbről is megnézni, miről is van szó, ugyanis sok mindent elárul arról, hogyan keletkeznek hírek ilyen nagy híréhség (vagy pozitív hírek utáni éhség?) idején.
A kulcs az, hogy a címben szereplő Cannes szó a várost jelöli, emiatt igaz az állítás.
Viszont mivel a méltán világhírű Cannes-i Filmfesztivál ideje alatt rendezték meg az ahhoz semmilyen szinten nem kapcsolódó, méltán ismeretlen World Peace and Tolerance Institute Awardsátadóját, az olvasó természetesen arra gondol, hogy a díjat a nagy fesztiválon adták át. (Néha az újságíró is erre gondol, de ezt hagyjuk most.)
Vagyis arról van szó, hogy megéri a Cannes-i Filmfesztivál ideje alatt a városban mindenféle díjakat átadni, ugyanis kattintékony hír lesz belőle, ami jelentősebbnek mutatja a díjat annál, mint amilyen valójában.
Ettől még a 13 éves pécsi fiú valóban kapott egy díjat, aminek semmi köze a Cannes-i Filmfesztiválhoz, ám ettől még neki vagy környezetének természetesen fontos lehet. Az országos hírportálok viszont több reflexióval kezelhétnék ezt az eseményt, máskülönben félrevezetik olvasóikat.
|