tévéSmaci

A macskarigó kacskaringói

  • tévésmaci
  • 2018. április 1.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché kézhez kapták a táviratot – „Gyuri bácsi meghalt. Stop. Gyertek. Stop.” –, az ÜTI még utánuk szólt, a válasz 20 szóig fizetve, de ők már szaladtak a málhazsákjukért, oda se figyeltek. Sietni kellett. Az út Taszárig jóval tovább tartott, mint onnan Mérignacig. Szovjet géppel mentek, magyar tán nem is volt, de azok tudták a dolgukat. Méri­gnacban – oh, tényleg mindig erre vágytak – military zöldre dukkózott DS várta őket, egy igazi őrnaggyal a volánnál, aki nyilván néma volt, mert a tisztelgésen kívül semmi jelét nem mutatta, hogy bármi megbeszélnivalójuk lenne. Magányosan suhantak Bordeaux felé, de Troché hátra-hátrapillantván soha le nem szakadó motorosokra lett figyelmes, mindig tisztes távolban. Csak akkor tűntek el, amikor a XVIII. Lajos rakpartra értek. Ott megállt a DS, s az őrnagy egy szórakozottan a Garonne kanyarulatát bámuló felöltős alakra mutatott. Sztupa és Troché rögtön felismerték Chaban-Delmast, és odasiettek. DS jobbra el, Chaban-Delmas felriadt álmodozásából, és élénken integetett feléjük. Átesvén az üdvözlésen, a volt miniszterelnök rögtön a lényegre tért: míg úton voltatok, be is jelentették Pompidou halálhírét (Georges = Gyuri bácsi), indulok az elnökválasztáson. Mifasznak? – szaladt ki Troché száján. – Bocs a franciámért. Igaza van, tette hozzá Sztupa, a gaulle-isták Giscard-t fogják támogatni, és itt figyel már a kis Mitterrand is, még ugyan nem jött el az ideje, de már úgy öltözik, mint egy keresztapa. Csak harmadik lehetsz. Nem akarok elnök lenni, ide akarok költözni. Szívesen lennék polgármester, de ahhoz pont kellene valami ilyen, harmadik hely. Mennyi mindent lehetne itt építeni, oda egy felnyitható hidat, nem olyat, amin Bébel szokott ugrálni, hanem valami modernet. Ez elintézhető, bólintott Troché.

Pénteken (2-án) a Filmbox Plus este kilenckor elindít egy norvég sorozatot, az a címe, hogy Felmentő ítélet. Afrikából hazajön a bizniszcsávó, hogy szanáljon egy vállalatot, de elkapják, mert húsz éve elítélték gyilkosság miatt, s a hatóság nem felejt. Van belőle második évad is.

Vasárnap jön Oscar bácsi és a Nagy Enyedi Ildikó Nap, amikor az HBO este nyolckor leadja a perdöntő Testről és lélekről című fogalmazványt, így szegény Dunának csak a Simon mágus jut, az is csak 11 előtt (kilenckor a magyar vonatkozásokban ugyancsak szerfelett dúskáló Casablancával vigasztalódik a nemzeti főadó). De még ennyi sem elég a magyarnak, ezért aztán éjjel egytől közvetítik magát az Oscart is, a hanyatló Nyugat e kétségtelen ópiumát, melynek során a Coca-Cola gőzétől megrészegedett sztárok megtámadják Vietnamot.

Kedden a Paramount Channelre éjfél előtt bejelentkezik A keresztapa, tudniillik, az igazi. Spoiler: meglövik a zöldségesnél.

Szerdán vissza a Dunára, ahol este háromnegyed tizenegy körül leadják Jan Hřebejk Pelíšky (Kuckók) című 1999-es – udvariasan fogalmazva: poszt-újhullámos – remeklését, amelyben a kor jelentős cseh és szlovák filmművészei varázsolják elénk a kommunizmus minden szépségét. Ennél is sokkal fontosabb, hogy én már kilenc óta Nicola Walker gyakorlatilag első filmjét nézem a Film Cafén. Bizony ám, a nagy művész szó szerint fellépett a Négy esküvő, egy temetésben, mint az első esküvőn borzalmaskodó folk duó női beltagja. Tévé, tévé, ne baszogassá má’!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.