tévéSmaci

A mókusbűvölő

  • tévésmaci
  • 2019. szeptember 22.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché a természet felé fordultak, Sztupa fogott egy rigót. Furcsa rigó volt, Troché szerint a szeme sem állt jól, bár kezdetben határozattan ez tűnt a kisebb problémának. A nagyobbik az volt, pontosabban az tűnt a legnagyobbnak, hogy csak egy hangon fütyült. Míg a környéken az összes többi trillázott, ahogy a csőrén kifért, fütyürürüttytrüggytrügycsiúkukk, addig ez csak azt tolta, hogy fityú, fityú és még egyszer fityú, sőt, fityú a végtelenségig. Különben tök rendes rigó volt, fekete a tolla, narancs a csőre, úgy zabálta a szúnyogokat, mintha darabbért kapna értük, rakta a fészket, s ami talán meglepő lehet, a csajok is odavoltak érte, mármint a rigónők. A sok hülye kiállt az ágra, kidüllesztette a mellét, és cifrázta veszettül a füttyöt, oszt’ vagy összejött nekik, vagy nem – általában azért összejött, mert az ösztönök meg ilyesmi, s hát rigóból is több a nőnemű. Daluk volt az udvarlásra, daluk a területvédelemre, külön füttyük arra, ha jött a macska, mindent megénekeltek. Ez meg kikászálódott az ágra, mint aki szívességet tesz, s némi gondolkodás után kibökte, hogy fityú, s maradt is ennél. A macska azonnal elhúzott a fa alól, épp csak be nem fogta menekültében a fülét, a betolakodó ellenrigó is menten retirált, a csajok meg úgy álltak sorban, mintha csak egy különleges fogásokkal megrakott madáretetőhöz érkeztek volna – az egyhangú rigó meg nagy kegyesen fogadta őket. Sztupa néha haverkodni próbált vele, elvégre mégiscsak ő fogta, de az sem érdekelte különösebben. Sztupa odadugta az ujját, a rigó jó nagyot rábaszott a csőrével, majd engesztelően annyit mondott: fityú. Talán bocs vagy valami ilyesmi, esetleg: mit vártál? Sztupa hamar fel is hagyott az efféle próbálkozásokkal, inkább csak hallgatta az éneklését: tényleg más volt, mint a többiek.

Szombaton (24-én) a nemzeti főadó este fél nyolckor elénk varázsol egy Tom Sawyert, ami akkor is rendes dolog, ha épp egy 2011-es német kiszerelést sikerült szerezni. A kalamajkát még fokozandó a Viva tévé egykori üdvöskéje, vagy a Love Actually gaz csábítója, Heike Makatsch adja benne, nem, szerencsére nem Becky Tatchert, hanem bizony Polly nénit.

Vasárnap tulképp ebédidőben, ami nem annyira szép dolog, de a Cinemax mégis meglépi, mármint hogy meglepi a nézőit Az olasz melóval, mondjuk, a kevésbé ibuszos, kevésbé pörgős, viszont eredeti 1969-es kiszereléssel. Olyan eredeti az, hogy még Benny Hill is fellép benne, nem csak minden eredeti darab biztos hőse, Michael Caine. Tán a megkülönböztetés végett ennek Az olasz munka a címe, hát, fogadjuk el mi is munkacímnek, az úri betörő kiszabadul a sittről, és ebben is Mini Cooperek lesznek, mert azok már akkor is olyan coolok voltak, hogy éppen csak oda nem fagytak az úthoz.

Szerdán viszont a 2005-ös Tideland megy éjjeli fél tizenkettőkor a nemzeti főcsatornán, s ennek csak egy oka lehet, az, hogy a titkosszolgálat kiszagolta, hogy nekünk lesz a héten egy Terry Gilliam-interjúnk, mely nyilvánvalóan tömegeket ültet majd az ekrán elé. Egyébként tudták, hogy nevezett magyar származású? Hencsén született, de akkor még Feri Gilliamnek (vagyis -nak) hívták. Bobby Redford és Jackie Brown nélkül nincs hét: Suttogó kilenckor a Film Cafén, Jackie meg csütörtökön nyolckor az HBO-n. Suttogok én is valamit: csacsi, aki tévézik!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.